W jaki sposób działa franczyza

Wielu z nas zastanawia się jak zrealizować swój pierwszy pomysł na działalność. Przedsiębiorcy stawiający pierwsze kroki, bardzo często planują otwarcie interesu na zasadzie franczyzy ze względu na wiele ułatwień, które proponuje ten model.

Czym jest biznes franczyzowy oraz w jaki sposób możemy go sfinansować?

Franczyzę nazywamy modelem biznesowym, w którym współpracują ze sobą dwie niezależne firmy.

Sama współpraca polega na udostępnieniu przez jedną z nich prawa do korzystania ze znaków towarowych i sprawdzonego planu prowadzenia biznesu. Przedsiębiorstwo, które otrzymuje powyższe prawa, zobowiązuje się z kolei do uiszczenia firmie-matce ustalonego wynagrodzenia. Zawarcie tego typu współpracy następuje z chwilą podpisania specjalnie przygotowanej umowy na biznes franczyzowy, w której zawarto odpowiednie zasady dotyczące zabezpieczenia tajemnic firmy udostępniającej czy zobowiązań przedsiębiorstwa podległego do stosowania się do konkretnych praktyk.

Franczyza Da Grasso – sprawdź więcej informacji o franczyzie pizzerii

Biznes franczyzowy — wady i zalety

Do zalet prowadzenia działalności takiej, jak biznes franczyzowy, należą z pewnością ułatwienia wynikające z działania na podstawie sprawdzonej metodologii, pod rozpoznawalnym szyldem, co zwalnia nas z obowiązku budowania własnej marki od zera. Działalność tego typu wiąże się także z udogodnieniami takimi jak profesjonalne szkolenia, które zapewnia franczyzodawca czy np. współpraca z dostawcami produktów na korzystniejszych warunkach.

Wśród wad franczyzy należy wymienić mocno ograniczoną decyzyjność w firmie, wynikającą ze zobowiązania stosowania sprawdzonego modelu, a także opłaty związane z wykorzystaniem licencji.
Należy pamiętać, że działalność gospodarcza oparta na franczyzie, choć teoretycznie należy do nas, w praktyce, „pracuje” na reputację marki, której podlega.

Dotacje unijne mogą pomóc Ci sfinansować biznes franczyzowy

Do popularnych sposobów na sfinansowanie biznesu franczyzowego, są dotacje unijne dla małych i średnich firm. Są to bezzwrotne pakiety pomocowe, wypłacane początkującym przedsiębiorcom z puli Funduszy Europejskich w ramach różnego rodzaju programów w poszczególnych województwach.
Wniosek o pomoc możesz złożyć np. w lokalnym urzędzie zatrudnienia. Wcześniej, warto jednak zapoznać się z dostępnymi ofertami poprzez oficjalną stronę internetową Funduszy Europejskich lub jedną z wyszukiwarek dotacji unijnych.

Pożyczka lub kredyt na biznes franczyzowy

Instytucje finansowe bardzo często proponują nam pożyczki przeznaczone dla małych przedsiębiorstw.
Zważywszy na pozostałe sposoby rozwiązania problemu z brakiem środków na sfinansowanie franczyzy, zwrócenie się o pomoc do banku powinno być traktowane jako ostateczność.

Jeśli jednak nie kwalifikujesz się do uzyskania środków z Funduszy Europejskich czy Funduszu Pracy, warto zapoznać się z odpowiednimi ofertami. Ich wachlarz na rynku instrumentów finansowych jest na tyle duży, że przy dobrej historii kredytowej nie powinieneś mieć problemów z podpisaniem odpowiedniej umowy, która pomoże Ci zrealizować pomysł na biznes franczyzowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here