Rekrutacja pracowników to obecnie jeden z najpoważniejszych problemów, z jakim zmagają się pracodawcy. Bezrobocie jest obecnie rekordowo niskie, a to powoduje, że rywalizacja o pracowników jest niezwykle ostra. Pracodawcy podejmują coraz to nowe działania mające na celu skuteczną rekrutację. Ale oznacza to znaczący wzrost kosztów.

Dlatego niezwykle ważne jest podejmowanie działań mających na celu utrzymywanie obecnej kadry. Mniejsza liczba odchodzących pracowników przekłada się wprost na mniejsze potrzeby rekrutacyjne.

Niestety często pracodawcy skupiają się na oferowaniu najlepszych warunków nowym pracownikom, zapominając o obecnych. W efekcie niedoceniani pracownicy maja zdecydowanie większą skłonność do zmiany miejsca pracy. A przecież można temu przeciwdziałać i to stosunkowo niewielkim kosztem. Jakie działania można podejmować? Jednym ze sprawdzonych pomysłów jest integracja pracowników.

Rodzaje działań integracyjnych

Działania mające na celu integracje pracowników mogą być różnorodne. Najczęściej organizowane są imprezy firmowe. Jednak nie warto się ograniczać, bo możliwości jest naprawdę dużo. Działania integracyjne mogą obejmować także następujące aktywności:

  • Organizacja wyjazdów integracyjnych.
  • Organizacja imprez okolicznościowych.
  • Organizacja pikników firmowych.

Warszawa i inne duże miasta oferują wiele miejsc, w których można urządzić imprezę integracyjną. Oferta mniejszych miejscowości także ulega ciągłej poprawie. Dlatego też rodzaj imprezy zależy wyłącznie od pomysłowości organizatora. Kluby, hotele, restauracje i plener – w tych wszystkich miejscach można zorganizować udane spotkanie z pracownikami.

Cele spotkań integracyjnych

Imprezy integracyjne pozwalają osiągnąć kilka celów. Pierwszym z nich jest zmniejszenie poziomu stresu związanego z wykonywaniem obowiązków służbowych. Każda impreza integracyjna daje możliwość oderwania się od codziennej pracy i zapomnienia o zadaniach do wykonania. Taki moment relaksu jest potrzebny każdemu pracownikowi. Ponadto imprezy integracyjne dają szanse na lepsze poznanie pracowników. A to stwarza możliwość lepszego zrozumienia ich potrzeb i oczekiwań. Także tych zawodowych.

Poza tym imprezy powodują, że pracownicy integrują się ze sobą. A to w prosty sposób przekłada się na poprawę atmosfery w biurze lub innym miejscu pracy. Nie trzeba nikogo przekonywać jak ogromne ma to znaczenie. Dobra atmosfera jest wskazywana przez pracowników jako jeden z najważniejszych czynników wpływających na zadowolenie z wykonywanej pracy. W organizacji na pewno wspomoże nas firma cateringowa.

Oczywiście spotkania i imprezy integracyjne, niezależnie od przyjętej formuły, to tylko jeden ze sposobów na utrzymanie pracowników. Powinny one być elementem kompleksowego systemu pozwalającego na zwiększanie ich satysfakcji.

Efektem sprawnie działającego systemu będzie mniejsza rotacja pracowników. A to spowoduje spadek kosztów rekrutacji i zwiększanie możliwości rozwoju firmy. Warto zatem podejmować działania przeciwdziałające odejściom.

Źródło: Gold Catering – Catering dla firm Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here