Spedycja

Spedycja to świetnie działająca branża w polskim sektorze usługowym. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w dalszym ciągu się rozwija – nie tylko wypracowuje z roku na rok coraz większy obrót, ale również oferuje coraz wyższe wynagrodzenia swoim pracownikom. Wzrost zanotowały zarówno branża transportu samochodowego jak i ciężarowego. Na tle innych państw Unii Europejskiej – jesteśmy zdecydowanym liderem w transporcie międzynarodowym.

Spedycja międzynarodowa – zakres świadczonych usług

Spedycja międzynarodowa obejmuje przewóz towarów, przesyłek i innych elementów z wykorzystaniem różnych środków lokomocji. Na terenie Unii Europejskiej są to przede wszystkim samochody ciężarowe, które pozwalają na bezpieczne przewożenie rozmaitych ładunków.

Najważniejszym elementem w spedycji międzynarodowej jest skoordynowana współpraca całego zespołu pracowników. Jest on złożony z osób o różnej specjalizacji – nie tylko kierowców, ale również informatyków, koordynatorów, telefonistów, prawników, a często także tłumaczy lub osób o innej specjalizacji.

Pracownicy ci są odpowiedzialni za przygotowanie wszystkich dokumentów koniecznych do spełnienia procedury celnej, a także za kontakt z miejscem odbioru i dowozu towaru. Profesjonalne firmy powinny używać sygnałów GPS do śledzenia przewożonych towarów.

Spedycja za granicę – jak wybrać kontrahenta?

Przeglądając oferty firm spedycyjnych warto zwrócić uwagę na ich środki transportu. Oprócz samochodów, do wyboru jest także droga kolejowa, lotnicza, morska, a w wielu sytuacjach także transport łączony. Najczęściej jednak wybór pada na pojazdy ciężarowe.

Nasz wybór determinuje także rodzaj przewożonych towarów, np. takie ich cechy jak konsystencja, sposób zapakowania, lub wymagania szczególne. Wybierając firmę spedycyjną najczęściej informujemy czy nasz ładunek będzie masowy, drobnicowy bądź w innej postaci.

Po określeniu liczby pojazdów koniecznych do użycia i ustaleniu przebiegu całej procedury załadunku, przewozu i rozładunku, dokonuje się finalizacji transakcji. W przypadkach wyjątkowo pilnych, warto skorzystać z usług spedycji ekspresowej, dostępnej w ofercie TSL Nordic: https://tsl-nordic.com/transport-miedzynarodowy/

Spedycja – przygotowanie kosztorysu i ubezpieczenie

Przed podjęciem decyzji firma spedycyjna przygotowuje dla nas plan wykonania usługi wraz z jej kosztorysem. Na wysokość ostatecznej kwoty mają wpływ różne czynniki – o niektórych z nich wspomnieliśmy powyżej.

Liczy się choćby: odległość, wymagany termin, opłaty celne i inne podatki, masa przewożonego ładunku, liczba osób zaangażowanych w wykonanie usługi. Niekiedy konieczne jest skorzystanie ze współpracy licencjonowanych tłumaczy lub prawników którzy przygotują certyfikowane tłumaczenia ważnych dokumentów.

Ważnym elementem w kalkulacji kosztorysu jest ubezpieczenie samochodu i przewożonego ładunku, czyli tak zwane ubezpieczenie Cargo. Po wykupieniu zaczyna działać w momencie przyjęcia towarów do załadunku, a kończy po ich dostarczeniu. 

Polisa może obejmować między innymi wypadki losowe, takie jak wystąpienie klęsk żywiołowych, jak i kradzieże, napaść, uszkodzenie występujące w czasie załadunku lub rozładunku, a także w wyniku wypadku. Warto upewnić się co do zakresu obowiązywania polisy ubezpieczeniowej, zwłaszcza w przypadku transportu międzynarodowego do krajów poza granicami Unii Europejskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here