Serwery a wydajność stron

0
4931

Nic tak nie denerwuje internautów, jak długie oczekiwanie na wyświetlenie się strony www. Serwisy, które działają wolno, szybko tracą użytkowników. Do tego zła opinia szybko się rozprzestrzenia. Tymczasem rozwiązaniem jest przeniesienie serwisu na dobry serwer.

Szybkość ładowania strony ma kluczowe znaczenie z kilku ważnych powodów. O pierwszym z nich już wspomnieliśmy we wstępie do tego artykułu. Wolno działająca strona nie zdobędzie wielu użytkowników, a zatem nie osiągnie sukcesu, także komercyjnego, jeśli jest przedsięwzięciem biznesowym. To jednak nie wszystko. Szybkość ładowania strony ma duże znaczenie także dla Google. W skrócie można napisać, że wolne serwisy nie są raczej promowane przez najpopularniejszą na świecie wyszukiwarkę, zatem trudno oczekiwać wysokiego wyniku w jej rankingu. Nie zawsze pomaga optymalizacja kodu strony, grafiki i innych elementów serwisu www. Wtedy problem najpewniej tkwi w serwerze. 

Serwer serwerowi nierówny

Odpowiedni serwer najlepiej wybrać już na etapie wdrażania strony internetowej. Oczywiście z czasem, gdy serwis będzie zyskiwał na popularności, można bez problemu przenieść się na jeszcze lepszy serwer. Należy przeanalizować, jakich zasobów będziemy potrzebowali. Chodzi tu oczywiście o minimalne parametry serwera. Na początek często wystarcza hosting współdzielony, ale jeśli chcemy rozwijać poważny projekt internetowy, warto od razu pomyśleć o serwerze VPS. To o wiele lepsze rozwiązanie, dające więcej możliwości konfiguracyjnych i gwarantujący lepszą wydajność. Z czasem, gdy pozyskamy bardzo wielu użytkowników, a serwis zostanie znacznie rozbudowany, najlepiej zdecydować się na serwer dedykowany. To komputer, który możemy wynająć od dostawcy usług internetowych (np. Domeny.pl). Taki serwer jest tylko do naszej dyspozycji, nie musimy dzielić się jego zasobami i możliwościami.

Jaki ruch wytrzyma nasz strona?

Jeśli nasza strona już działa, ale jest problem z jej szybkim ładowaniem, powinniśmy dokładnie sprawdzić możliwości używanego serwera i w razie potrzeby zmienić go na lepszy. Warto wykorzystać do takich testów różne programy. Niektóre z nich są darmowe (np. Intensys Tool). Tego rodzaju narzędzia dostarczą nam kompleksowych informacji o najważniejszych parametrach serwera. Można także skontaktować się z dostawcą usług hostingowych, który pomoże zidentyfikować problem z wydajnością i ułatwi dobranie lepszego serwera.

Serwery mają różne możliwości i parametry. Szukając odpowiedniego dla naszej strony internetowej, warto zwrócić uwagę na niezawodność serwera (częste awarie i przestoje w działaniu serwisu www to strata potencjalnych użytkowników i pieniędzy), na możliwość obsługi różnych technologii. Powinniśmy zastanowić się, ile potrzebujemy miejsca i dobrać nieco większą przestrzeń dyskową. Ważne jest także bezpieczeństwo i ochrona serwera przed cyberatakami (jakich zabezpieczeń używa dostawca). Dopiero po przeanalizowaniu tych wszystkich aspektów powinniśmy podjąć decyzję o wyborze odpowiedniej oferty hostingowej. Dobrze dobrany serwer to podstawa, a oszczędzanie na hostingu potrafi się mocno zemścić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here