Rozliczanie PIT-ów przez Internet

Prowadząc działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo, możesz rozliczać dokumenty przez internet, tak miesięcznie, jak i rocznie. Podatek dochodowy również może być rozliczany w ten sposób, zwłaszcza ten na zasadach ogólnych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak rozliczać się w bezpieczny sposób, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym.

Ci, którzy uzyskali przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej rozliczają się za pomocą PIT 36. To podatek od osób fizycznych, który przedsiębiorcy są zobowiązani złożyć z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej prowadzonej na terenie RP. Deklarację PIT można złożyć za pośrednictwem profilu zaufanego lub instalując program, bądź też online, bez konieczności zapisywania go na komputerze.

Deklaracje roczne online

Dzięki możliwości internetowego załatwiania wielu formalności nie zapomnisz o zeznaniu podatkowym. Za pośrednictwem wymienionych wcześniej portali rozliczysz także PIT 36, a także załącznik PIT-ZG – muszą go złożyć podatnicy rozliczający się w naszym kraju, zarabiający za granicą. Istnieje także możliwość skorzystania z różnego rodzaju ulg podatkowych.

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, rozliczają się nie tylko na podstawie osiągniętego dochodu. Oni także dokonują odliczeń za pośrednictwem tego typu programów, korzystając z odliczeń dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Wyjątkowym przypadkiem wydają się być także osoby, które rozliczają się wpisując informacje z tytułu poniesionej straty z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – jednak nawet wykonując niestandardową działalność, nie należy się obawiać – dla każdego znajdzie się rubryka, również w wirtualnym urzędzie!

Dla kogo załącznik PIT-B?

Osoby, u których źródła przychodów pochodzą z działalności gospodarczej, są zobowiązane do złożenia kolejnego dokumentu, jakim jest załącznik PIT-B. To dodatek do deklaracji podatkowej, do którego dołączasz formularz pit. To bardzo wygodna opcja, ponieważ Twoja deklaracja trafia do właściwego urzędu skarbowego, bez konieczności drukowania dokumentów i dowożenia ich osobiście.

Deklaracje roczne online

Wiele działań mających charakter informacyjny podejmowanych jest na długo przed złożeniem odpowiednich deklaracji. Za pośrednictwem Internetu  można wykonać również wspólne rozliczenie. Zanim jednak wprowadzisz potrzebne dane, zasięgnij informacji z ustawy o podatku dochodowym. PIT należy rozliczyć do 30 kwietnia kolejnego roku, jednak dodaj deklarację jak najwcześniej, by mieć nieograniczony dostęp do odpowiednich formularzy. Zapoznaj się także z otrzymanym potwierdzeniem odbioru i przechowaj je do kolejnego roku.

Bezstresowe rozliczanie na ogólnych zasadach

Nie musisz dysponować pomocą fachowca, chcąc się rozliczyć na ogólnych zasadach. Roczna deklaracja podatku dochodowego  od przychodów ewidencjonowanych nigdy nie była tak bezstresowa i intuicyjna jak dziś. Przez internet mogą dokonać również osoby uzyskujący dochody opodatkowane ryczałtem, z tytułu umowy o pracę lub mających przychody opodatkowane na nieco innych zasadach skali podatkowej.

Nie obawiaj się także rozliczać PIT-u przy dość pokaźnej wysokości dochodu. Wszystko jest w pełni bezpieczne, a Twoje dane nie są przekazywane nikomu, poza właściwym urzędem skarbowym.

Tego typu udogodnienia zostały wprowadzone kilka lat temu, jednak w dobie pandemii podatnicy korzystają z nich znacznie chętniej – nic dziwnego, coraz chętniej zostajemy w domu, czy to z tytułu wykonywanej pracy, czy raczej z powodów niemożności załatwienia wielu spraw stacjonarnie – oszczędzamy czas, który dotychczas spędzaliśmy w kolejkach w urzędach. Zapraszamy zatem na portal https://www.e-pity.pl/pit-36/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here