Układy napędowe mają zastosowanie w wielu różnych urządzeniach. Najczęściej kojarzą nam się z samochodami i w zasadzie słusznie. Jednak ich różne typy i modele można zastosować w różnego rodzaju maszynach, które bazują na mocy silnika i muszą pozostać w ruchu. Jakie są rodzaje układów napędowych i do czego najlepiej je wykorzystać?
Układy napędowe – jak to działa?
W zasadzie można powiedzieć, że każdego rodzaju mechanizm, który powoduje przejście energii wytwarzanej przez silnik lub inne urządzenie wytwarzające energię na ruch, to układ napędowy. Jest to oczywiście bardzo skrótowe, ponieważ w skład tych układów wchodzi wiele elementów i mechanizmów.
Układy napędowe najbardziej są znane z samochodów, gdzie mechanizm przenosi energię wytworzoną przez silnik na koła. Samych rodzajów napędów w samochodach jest kilka, jednak istnieje także wiele takich, które są przeznaczone do różnych maszyn i rozwiązań. W niektórych przypadkach konieczne jest użycie oryginalnych układów napędowych. Powinny zostać zaprojektowane przez doświadczonych konstruktorów. Takie usługi zajdziesz na stronie http://www.zeltech.pl. To strona firmy, która zajmuje się przede wszystkim sprzedażą tego rodzaju elementami układów, a także oferuje projektowanie odpowiednich układów do wymagań i potrzeb klientów. Dodatkową zaletą tego rodzaju projektów jest możliwość wykonania całego układu na miejscu.
Projektowane układy mogą wykorzystywać różnego rodzaju elementy, nie tylko silniki. Bardzo często podstawą układu są falowniki, panele, a także sterowniki. Wyjaśniamy, gdzie leżą różnice między tymi urządzeniami i w jakich sytuacjach są stosowane.
Układy napędowe oparte na różnych urządzeniach
Uniwersalne sterowniki PLC
To zdecydowanie jedno z najbardziej uniwersalnych urządzeń tego rodzaju. Jest to programowalny sterownik logiczny. Może być przeznaczony do sterowania pracą prostej maszyny lub urządzenia technologicznego. Sterowniki PLC są programowalne, dzięki temu można zmieniać ich sposób pracy. Ich dużą zaletą jest fakt, że można je rozbudowywać, więc w tej grupie urządzeń znajdują się zarówno najprostsze konstrukcje, jak i duże, bardziej skomplikowane, przeznaczone do obsługi bardziej rozbudowanych urządzeń technologicznych.
Ich instalacja i obsługa jest zazwyczaj dość prosta i intuicyjna. Nie wymagają żadnej wiedzy informatycznej, by można było je programować. Dużą zaletą najnowszych sterowników PLC jest to, że mają bardzo szybki czas reakcji. Umieszcza się je w obrabiarkach sterowanych numerycznie, często są wykorzystywane w przemyśle. Jednak także w gospodarstwie domowym mają zastosowanie. Można za ich pomocą na przykład obsługiwać rolety.
Softstarty
Softstarty to urządzenia, których zadaniem jest załączenie silników asynchronicznych. Odpowiednio zrobiony układ softstartów pozwala na dokonanie łagodnego rozruchu silników różnego rodzaju. Dlatego też jest to tak uniwersalne urządzenie, które można spotkać w bardzo wielu zastosowaniach, zwłaszcza w przemyśle. Ich uniwersalność potęguje jeszcze fakt, że są dostępne w różnych opcjach i mocy zasilania. Dlatego też umieszcza się je zarówno w większych maszynach, jak i mniejszych, które nie potrzebują dużej mocy startowej.
Softstarty wykorzystuje się w układach napędu w takich urządzeniach jak pompy i młyny, różnego rodzaju mieszalniki i wirówki, a także przenośniki. Również wentylatory są napędzane dzięki softstartom, podobnie jak różnego rodzaju obrabiarki i sprężarki.
Falowniki
Falownik to nic innego jak urządzenia zmieniające prąd stały w prąd zmienny. W praktyce oznacza to, że ich zadaniem jest regulacja mocy, co przekłada się na przykład na prędkość działania. Są przydatne w takich układach napędowych, które pracują z różną prędkością. Falowniki mają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim są uniwersalne i łatwe w zastosowaniu. Ponadto pozwalają na dużą oszczędność energii.