Konkurencja na rynku pracy jest duża, dlatego nie wystarczy odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje, żeby ubiegać się o pracę na interesujące stanowisko. Ważne, by umieć przekonać pracodawcę, że jest się najlepszym kandydatem na pracownika.
Poszukiwanie pracy nie jest zadaniem prostym. Obecnie nie wystarczy już wysłanie CV do wybranego przedsiębiorstwa i czekanie na odpowiedź. Wymagania wobec kandydatów są coraz wyższe, wymagania wobec pracodawców także. Opracowanie własnego planu działania i jego realizacja oraz pełne zaangażowanie, pozwolą zrealizować cel, jakim jest zdobycie angażu. Trzeba wykorzystać wszystkie swoje umiejętności i doświadczenia oraz dostępne narzędzia, by zabłysnąć w oczach pracodawcy i wypaść korzystniej od konkurentów. Przydatne wskazówki dotyczące efektownego szukania pracy znajdziesz w artykule „4 wskazówki jak znaleźć pracę na wakacje w Warszawie”.
O co należy zadbać
Przede wszystkim trzeba zrewidować swoje dokumenty aplikacyjne i upewnić się, że nasze CV i list motywacyjny nie tylko spełniają obecne standardy, ale zawierają wszystkie niezbędne informacje. Dzięki nim możemy pochwalić się swoimi osiągnięciami oraz przedstawić swoje atuty. CV stanowi przepustkę do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, dlatego nie powinno się lekceważyć jego znaczenia. List motywacyjny powinien być skierowany bezpośrednio do pracodawcy. Pamiętajmy, że uzupełnia CV, więc nie powielajmy informacji zawartych w życiorysie. Na stronach internetowych zajmujących się tematyką pracy istnieją bezpłatne narzędzia i szablony pomocne przy profesjonalnym tworzeniu takich dokumentów. Dzięki takim portalom także możesz śledzić aktualne oferty pracy.
Gdzie szukać pracy
Nie jest tajemnicą, że w trakcie poszukiwania pracy najczęściej i najchętniej korzystamy z Internetu. Możliwości, jakie oferuje są bardzo duże. Dotyczy to nie tylko największej bazy ogłoszeń o pracy, ale także wszelkiego rodzaju porad, podpowiedzi związanych z tematyką pracy. Pamiętajmy jednak, że część pracodawców nie korzysta z tego rozwiązania i chętniej wybiera prasę codzienną lub specjalistyczne branżowe czasopisma. Powinniśmy także docenić rolę urzędów pracy. Oprócz ubezpieczenia oferują możliwość skorzystania z kursów doszkalających. Często służą dofinansowaniem do projektów.
Znajomości i działania bezpośrednie
Znajomości spełniają bardzo ważną funkcję podczas poszukiwania pracy. Korzystnie zadbać o rekomendacje ze strony znajomych oraz nawiązywać nowe kontakty, zwłaszcza z osobami działającymi w branżach, które nas interesują. Jak wspomniano, firmy często nie ogłaszają publicznie informacji o prowadzonej rekrutacji. Polegają bardziej na samodzielnym poszukiwaniu pracowników z polecenia. Dlatego im większy jest zakres naszych znajomości, tym większa szansa zatrudnienie, czy choćby informację o naborze. Badania wskazują, że ponad 1/3 zatrudnionych w sektorze średnich przedsiębiorstw uzyskała angaż na podstawie rekomendacji ze strony znajomych.
Niestandardowe podejście
Istnieje wiele innych sposobów na zwrócenie uwagi pracodawcy. Dobrze o tym pomyśleć i wykazać się niestandardowym podejściem dostosowanym do konkretnej sytuacji. Silna motywacja i determinacja mogą działać na naszą korzyść, pomogą przyciągnąć odpowiednich ludzi i zdobyć wymarzoną pracę. Trzeba także pamiętać, że podczas szukania pracy warto wykorzystać ten czas na poszerzanie swojej wiedzy, która w dużej mierze pozwoli dostosować się do potrzeb rynku. Portal Krosno City zamieścił na swoich łamach artykuł dotyczący aktualnej sytuacji na rynku pracy – możesz przeczytać go w tym miejscu. Studiowanie ofert pracy zamieszczanych w ogłoszeniach pozwala skupić się na brakach, dopełnić formalności w zakresie wymogów stawianych przez pracodawców.