pożeracze czasu
Fot. Pexels.com

Obecna sytuacja epidemiologiczna przyczyniła się do wzrostu liczby osób pracujących z domu. Domowe środowisko pracy jest z pewnością bardziej komfortowe, dostarcza nam jednak znacznie więcej pokus i rozpraszaczy uwagi. Niezależnie od czego czy chodzi o obowiązki służbowe czy rozwój osobisty, pożeracze czasu stoją nam na drodze do efektywnego działania każdego dnia.

Przeczytaj też: https://www.dolcan.pl/zarzadzanie-czasem-czyli-jak-walczyc-z-pozeraczami-czasu/

Czym są pożeracze czasu?

Pożeracze czasu to termin określający różnego rodzaju czynniki środowiskowe i wewnętrzne, które rozpraszają naszą uwagę i znacznie zmniejszają efektywność naszej pracy. Chodzi tutaj o wszystkie aktywności, które nie tylko odrywają nas od obowiązków, ale również zabierają nam czas i energię. Co więcej, następstwem tego jest niejednokrotnie poczucie winy z powodu niewykonania zamierzonego planu, co w dalszym ciągu przyczynia się do spadku naszej efektywności.

Popularne rozpraszacze

Pośród młodych ludzi, jednym z największych pożeraczy czasu są z pewnością media społecznościowe. Ciągłe powiadomienia i wiadomości potrafią skutecznie odciągać nas od obowiązków i zaabsorbować na znacznie dłużej niż tylko „zerknięcie” na ekran telefonu.

Innym medium kosztujących nas cenny czas jest telewizja, badania wskazują, że statystyczny Polak spędza przed ekranem telewizora około cztery godziny dziennie. To jedna czwarta czasu jaki dziennie spędzamy nie śpiąc!

Różnego rodzaju media to jednak oczywiste rozpraszacze. Istnieją znacznie bardziej „ukryte” pożeracze czasu, takie na które nie zwracamy nawet uwagi. Przykładem może być tutaj bałagan w naszym środowisku pracy. Oznacza on nie tylko nieporządek na biurku, ale również w innych miejscach, na przykład korespondencji elektronicznej. Każdy z nas zna ten moment gdy nie mógł znaleźć konkretnego dokumentu ze sterty papierów, lub poświęcił mnóstwo czasu na znalezienie tego jednego maila w skrzynce który akurat był potrzebny. Utrzymywanie porządku zarówno w naszym fizycznym otoczeniu jak i w skrzynce mailowej może potencjalnie zaoszczędzić nam nie tylko mnóstwo czasu, ale również nerwów.

Zobacz też: http://www.itcgrupa.pl/zagraniczne-kursy-jezykowe-w-jaki-sposob-wybrac-wlasciwy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here