Poradnik: montaż łożysk

Jeśli chcesz, aby łożysko mogło służyć Tobie przez długi czas, musisz zadbać o kilka bardzo ważnych warunków. To właśnie one są kluczem do bezawaryjnej pracy. Jeden z nich to oczywiście prawidłowy montaż. Dodatkowo ważne są poniższe zasady:

1. Unikaj uderzania w sposób bezpośredni w część łożyska – pierścienie lub koszyk.

2. Dbaj o gładkość powierzchni osadzeń. Muszą one być wolne od niedoskonałości. Smaruj je olejem.

3. Zachowaj czystość w miejscu montowania łożyska. Jeśli dostanie się tam brud, wtedy skróci to jego żywotność.

4. Zawsze sprawdzaj wymiary oraz kształt miejsc osadzeń.

5. Przyłóż siłę do pierścienia osadzonego. Nie wciskaj jednego pierścienia, jeśli chcesz tym samym osadzić drugi.

Jeśli nie postąpisz zgodnie z zaleceniami z punktu 5, wtedy może dojść do powstania fałszywego odcisku Brinella. Powstają one w efekcie nieprawidłowego montażu. Siła wciskająca obciąża elementy toczne. Zostawiają one swoje odciski na bieżniach. Na skutek tego dochodzi do drgań, a te wpływają na krótszą żywotność łożyska.

W przypadku potrzeby jednoczesnego osadzania pierścieni należy zastosować narzędzie, które pozwoli Tobie na przeniesienie siły wciskającej na oba pierścienie. Oczywiście powinien być zachowany luz w łożysku. Łożyska, które mają małe gabaryty mogą być montowane przy wykorzystaniu młotka oraz miękkiego podbijaka. Łożyska o większych rozmiarach są wykonywane przy wykorzystaniu prasy hydraulicznej. Śruby są wkręcane w czoło wału – ewentualnie nakrętki nakręcane na wał.

Ułatwieniem podczas montażu łożyska jest jego podgrzanie na samym początku do temperatury 100 stopni C. Innym sposobem jest zamrożenie wału w ciekłym azocie. Dlaczego? Otóż rozszerzalność cieplna jest związana głównie ze zmianą temperatury. Pozwala to na łatwiejsze osadzenie łożyska na wale. Zależnie od tego jakiego rodzaju łożyska używasz oraz od rodzaju środka smarnego wewnątrz, dochodzi do zmiany wysokości temperatury podgrzania. Odbywa się to poprzez podgrzanie w kąpieli olejowej, komorze grzewczej lub na specjalnych płytach grzejnych.

Te łożyska, które mają duże rozmiary, z reguły są osadzone przy wykorzystaniu nakrętek hydraulicznych. Podczas ich montowania należy jednocześnie podawać w tym celu olej smarujący. Dzięki niemu są warunki do tarcia płynnego. Skutecznie zmniejsza to siłę, która jest potrzebna do montowania. Jeśli osiągniesz odpowiednie położenie, wówczas należy zatrzymać wtaczanie oleju. Kiedy pierścień się zaciśnie przestań działać siłą wtłaczającą.

Ogromny wybór łożysk znajdziesz pod adresem: https://www.ebmia.pl/lozyska-rolki-tuleje-slizgowe-barylkowe-c-196_140_1264.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here