Podstawowe fakty na temat ekshumacji zwłok

Ekshumacja czy kremacja to jedne z usług, które obecnie są oferowane przez zakłady pogrzebowe. Ekshumacja jest procesem podczas, którego następuje otwarcie grobu, a dalej wydobycie z trumny zwłok lub ludzkich szczątków. Ekshumacje często przeprowadzane są jako badania na stanem jakościowym ciał i wykonuje się je w celu takich badań jak przeprowadzanie sądowych oględzin lekarskich, co czasem konieczne jest by ustalić potencjalną przyczynę zgonu, a w innych przypadkach ekshumacje są stosowane dla przeniesienia szczątków w inne, zupełnie nowe miejsce pochówku.

Prawo polskie mówi jednak o tym, jak ważne są kremacja i ekshumacja oraz ich odpowiednie przeprowadzenie. Wedle obowiązujących przepisów prawa polskiego w tym z i rozporządzenia Ministra Zdrowia mówi iż ekshumację mogą być przeprowadzane tylko w godzinach rannych w dniach szesnasty października – piętnasty kwietnia wyjaśnia pracownik zakładu zakladpogrzebowyolimp.pl. Tak samo podczas ekshumacji konieczna jest obecność na miejscu Inspektora Sanitarnego, który przez ten czas ma za zadanie by sprawować pieczę podczas procesu ekshumacji i sprawdzać jej przebieg oraz prawidłowość.

Kremacja czy też spopielenie zwłok zmarłych to także jedna z szerzej stosowanych obecnie metod pochówku w naszym kraju. Historycznie rzecz biorąc to jedna z bardziej rozpoznawalnych form żegnania zmarłych od wielu lat co wiąże się przede wszystkim z tym iż jest to najstarsza z stosowanych form tego obrządku. Choć w Polsce ekshumacja i kremacja zwłok nie jest niczym nowym to sama kremacja nie jest aż tak rozpowszechniona jak w pozostałych krajach Europy gdyż od lat kremacja zwłok to powszechnie dostępna alternatywa dla standardowego pochowku i jest z powodzenie stosowana w wielu krajach m.in w krajach Beneluksu oraz państwach Europy Zachodniej. Ta sytuacja także i u nas powoli zaczyna się zmieniać, a do ludzkiej świadomości społecznej powoli przebija, że kremacja niekoniecznie musi wiązać się z czymś gorszym, co też nie jest związane z przyjęta przez nas od dawien dawna tradycją.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku gdy chcemy dokonać ekshumacji będzie to proces bardzo kosztowny i długotrwały co wiąże się z wypełnieniem wielu koniecznych formalności. Najważniejszym elementem podczas rozpoczęcia procesu ekshumacji jest przede wszystkim pozytywna decyzja Inspektora Sanitarnego dająca możliwość jej przeprowadzenia. Właściwy danemu miejscu pochowania zwłok Inspektor Sanitarny musi wydać taką decyzję by móc zająć się wydobyciem ludzkich szczątków lub urny z prochami. Bez tej decyzji ekshumacja pozostaje niemożliwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here