dofinansowania

Dotacje unijne dla nowych firm to dla wszystkich młodych przedsiębiorców spora szansa. Można otrzymać wsparcie finansowe, które jest bezzwrotne. Jest ono pomocne na początku prowadzenia firmy. O jakie konkretnie dofinansowania ze środków unijnych można liczyć? Źródeł jest sporo. Możemy skorzystać z programów regionalnych oraz ogólnopolskich. Na dodatek, przedsiębiorstwa mają szansę się ubiegać o dotacje dla nowych firm, głównie z publicznych środków, które to pochodzą z budżetu konkretnego państwa UE, podstawowych celowych funduszy oraz jednostek samorządu terytorialnego. Czy łatwo jest otrzymać takie wsparcie? Sprawdźmy to.

Unia Europejska wspiera polską przedsiębiorczość

Dotacje unijne dla nowych firm to przede wszystkim dotacje z Urzędu pracy oraz dotacje na dofinansowanie stanowiska pracy dla niepełnosprawnej osoby ze środków PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Jaki jest plus pozyskania dotacji bezpośrednio z Urzędu Pracy? Na pewno bardzo częsty brak wymogu posiadania własnego wkładu. Jednak dla każdego województwa są inne budżety określone na dotacje. Co do samej kwoty dotacji, to korzysta się tutaj z jednej zasady. Jaka to zasada? Kwota maksymalna takiej dotacji jest sześciokrotnością wynagrodzenia uśrednionego z sektora przedsiębiorstw.

Programy, które powstały w ramach finansowych środków, które pochodzą z funduszów Unii Europejskiej, dają na pewno dużo większe możliwości dla nowych firm. Dotacje unijne dla nowych firm są przyznawane po spełnieniu danych wymogów. Poza tym przedsiębiorstwo, które to powstało w ramach tychże środków, może liczyć na jeszcze dodatkową pomoc. Co mamy na myśli? Na myśli mamy pakiet szkoleń oraz porad, które dotyczą bezpośrednio działalności gospodarczej. Młody przedsiębiorca może z takich pakietów szkoleniowych naprawdę sporo wynieść.

Dotacje unijne dla nowych firm można było także otrzymać w ramach programu realizowanego na lata 2014 – 2020. Specjalne programy dotacyjne są konstruowane dla rolników, którzy rozpoczynają własna pozarolniczą działalność gospodarczą na obszarach wielskich. Poza rolnikami z tego programu mogą skorzystać małżonkowie oraz domownicy rolnika.

Dotacje unijne dla nowych firm jak najbardziej są dostępne. Jednak po naszej stronie jest wybór odpowiedniego programu dotacyjnego, z którego chcemy skorzystać. Jeśli mamy w planach założenie firmy, która będzie się specjalizowała w technologiach innowacyjnych i bezpośrednio jej działanie będzie oparte na nowatorskich pomysłach, to możemy skorzystać z funduszy tradycyjnych na otwarcie własnej działalności gospodarczych. Wybór poszczególnych programów regionalnych jest tutaj naprawdę spory. Na przykład w przypadku POIR oraz FENG są realizowane specjalne programy akceleracyjne dla startupów. A1 Europe pomoże Ci uzyskać dotacje unijne dla nowej firmy.

Należy także pamiętać o tym, że dotacje unijne dla nowych firm można pozyskać także ze startowych platform, które są prowadzone przez ośrodki innowacji. Później będzie można pozyskać wsparcie bezpośrednio na rozwój swojej własnej działalności.

Dotacje unijne dla nowych firm pozyskać można także z Regionalnych Programów Operacyjnych, które działają w każdym województwie. Należy jednak mieć na uwadze to, że w każdym województwie są oferowane inne kwoty, jak i terminy. Musimy także zwrócić uwagę na różniące się zasady otrzymania dofinansowania. Dotację w takim przypadku możemy przeznaczyć czy to na założenie firmy, czy też na doradztwo i szkolenia, które są niezbędne do podjęcia, jak i prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Można także skorzystać z Programu Wiedza Edukacja Rozwój.

Dotacje unijne dla nowych firm możemy także otrzymać w formie pożyczki. Wówczas bierzemy udział w programie, który jest realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Jest to nic innego jak pożyczka, aby móc rozpocząć prowadzenie własnej firmy. Program „Wsparcie w starcie” skierowany jest do absolwentów szkół oraz uczelni wyższych. Mogą z niego skorzystać także studenci ostatniego roku, którzy poszukują pracy.

Z tego wsparcia skorzystać także mogą niepubliczne przedszkola, szkoły, jak i producenci rolni. Kluby dziecięce, żłobki oraz podmioty, które świadczą usługi rehabilitacyjne, wnioskować mogą o wsparcie finansowe na utworzenie całkiem nowego miejsca pracy, które jest związane z opieką nad niepełnosprawnymi dziećmi lub też z rehabilitacją niepełnosprawnych dzieci.

Jak widać na załączonym obrazku, programów jest całkiem sporo. Śmiało, można powiedzieć, że każdy znajdzie coś wyjątkowego dla siebie. Warto się z nimi zapoznać oraz przeanalizować rozwiązanie, które okaże się dla nas najkorzystniejsze. Nie powinna to być pochopna decyzja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here