Początek własnej działalności to moment, w którym rozpoczynają się poważne zmiany w naszym życiu. Z jednej strony musimy wykazać się większą niż dotychczas odpowiedzialnością, z drugiej zaś – możemy wreszcie w pełni decydować o swoim czasie pracy. O jakich kwestiach warto wiedzieć, decydując się na założenie własnej firmy?

Jakie zmiany czekają przedsiębiorców wraz z nadejściem 2018 roku?

Wraz z początkiem 2018 roku do obowiązków przedsiębiorcy dochodzi konieczność wysyłania każdego miesiąca Jednolitego Pliku Kontrolnego. Ci, którzy nie wiedzą, w jaki sposób zrobić to samodzielnie, mogą skorzystać z usługi profesjonalnego biura rachunkowego.

Na jakie udogodnienia mogą liczyć przyszli przedsiębiorcy?

Tym, co najbardziej interesuje osoby dopiero zamierzające rozpocząć własny biznes, jest przede wszystkim ulga w płaceniu składek ZUS. To one stanowią największe obciążenie dla prowadzenia firmy w Polsce i są bolączką uniemożliwiającą rozwój firmy.

Minister Mateusz Morawiecki planuje również wprowadzić najprawdopodobniej od 31 marca 2018 roku przepis, zgodnie z którym dopiero co powstające firmy byłyby zwolnione z płacenia ZUS-u przez pół roku. Po tym okresie przedsiębiorcy rozpoczynaliby okres tzw. małego ZUS-u trwający przez dwa lata, w czasie którego płaciliby połowę obowiązującej składki. Pozwala to obniżyć wysokość składek z tytułu ubezpieczenia społecznego o ok. 50%, z obecnych 1172,56 zł do około 500 złotych miesięcznie. W mediach pojawiają się też doniesienia o wprowadzeniu trzeciego roku preferencyjnego ZUS-u, jednak trudno obecnie powiedzieć, czy rzeczywiście tak się stanie.

Kto nie może skorzystać z tzw. małego ZUS-u?

Z małego ZUS-u nie mogą skorzystać osoby, które prowadziły w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych własną działalność gospodarczą lub te, które chcą świadczyć usługi na rzecz przedsiębiorcy, z którymi w ciągu dwóch ostatnich lat łączył je stosunek o pracę i wykonywanie tych samych usług co w nowej firmie.

Czy warto występować o dotację tuż przed założeniem firmy?

Programy unijne mogą być wesprzeć nasz start we własnym biznesie dzięki dofinansowaniu, a także za sprawą szeregu szkoleń. Wadą tych programów jest jednak konieczność napisania biznesplanu i pozytywnego przejścia etapu konkursowego. Problemem może być też preferowanie przez urzędników osób w konkretnym przedziale wiekowym. Mimo to warto próbować.

Osoby zakładające firmę mogą zapoznać się z ofertą księgowości, proponowaną przez biuro rachunkowe Oświęcim, dostępną na stronie internetowej royalprofit.com.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here