Odlicz VAT

W życiu codziennym wydajemy nasze ciężko zarobione pieniążki na wszelakie dobra oraz usługi. Obowiązek wydania paragonu obrósł niemalże legendą. Kasjerzy drżą, że mogłoby im się zapomnieć tego zrobić, bo kary finansowe bywają dotkliwe.

Słyszałem anegdotkę, w której kontroler podczas wakacji z rodziną kupował lody, a kiedy pani ich obsługująca nie wydała paragonu, wyciągnął identyfikator i nałożył na nią kilkanaście tysięcy złotych kary. Jednak w przypadku usług najczęściej wystawia się faktury. Niekiedy jest to niemal faktura na żądanie. Często zdarza się taka sytuacja kiedy jedziemy do mechanika. Według prawidłowego postępowania, po naprawie powinniśmy dostać zarówno kartoniki po nowych częściach, jak i fakturę, w której wymienione zostanie to co było wymienione plus koszt naprawy.

Najczęściej są to faktury na żądanie nabywcy, gdyż mechanicy sami z siebie bardzo rzadko robią to według takiego schematu. Analogiczna sytuacja jest, kiedy chcemy remontować mieszkanie. Ilekroć prosiłem do siebie malarza, żeby kupił farby i cały sprzęt, który będzie do tego czynu potrzebny, to nigdy nie dostałem potwierdzenia. Oczywiście mniej więcej orientuję się jakie ceny mogą być za co, dlatego nie miałem potrzeby wszczynać awantury. Wystawianie faktury tylko na żądanie nabywców produktów i usług jednak nie powinno do końca tak wyglądać. Być może problem leży trochę gdzie indziej? Jeśli malarz pracuje sam na siebie, to próbuje jak najwięcej zaoszczędzić.

Jeśli wystawi fakturę, wtedy musi zapłacić podatek od pracy, jaką wykonał. Klient oczywiście walczy o jak najlepszą cenę i wybiera osobę, która poda tą najlepszą. Często potem nabywcy takich usług są zdziwieni, kiedy nie otrzymują potwierdzenia wykonania prac. Pamiętajmy również, że to faktura w takim przypadku jest dokumentem, który daje prawo do rękojmi. Jasna rzecz, że umowa ustna też jest wiążąca, jednakże, jeśli ktoś wykonuje pracę, to musi ją rozliczyć w świetle prawa podatkowego, a po drugie, z umowami, które są niematerialne jest jeden problem. Słowo przeciwko słowu. I kto w tym wszystkim ma rację?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here