Od czego zależy wartość mieszkania?

Kwestia cen mieszkań od dawna zajmuje Polaków. Zarówno młodszych, którzy marzą o swoim średnim M, jak i tym, którzy mieszkanie traktują jako inwestycję kapitału na starość. Od czego zależy wartość mieszkania w Polsce?

Na początek warto wziąć pod uwagę podstawowe kwestie, takie jak lokalizacja. Co roku i kwartalnie publikowane są raporty na ten temat, z których można się dowiedzieć, w których polskich miastach jest najdrożej. Kliknij, by zobaczyć raport z cen mieszkań w Warszawie i innych miastach.

Tradycyjnie najdrożej jest w stolicy. Dalej jednak można mówić o zaskoczeniu, bo zwykle to nie największe polskie miasta wygrywają w rankingach, ale prestiżowy Sopot i Zakopane. Ceny są niskie też w dużych miastach na ścianie wschodniej i w mniejszych na Śląsku. Osobne raporty pobrać można dla dzielnic każdego miasta i stref podmiejskich.

W ten sposób można dowiedzieć się, że trzypokojowe mieszkanie w Piasecznie warte będzie 70 proc. tego, co podobne na Kabatach i 40 proc. ceny, jaką trzeba by zapłacić za ten sam metraż na Mokotowie.

Przeczytaj również: Jak sprawdzić wartość mieszkania

Wartość mieszkania w nowym i w starym budownictwie

Obecnie najtańsze są mieszkania w blokach z wielkiej płyty, więc zdecydowanie warto szukać okazji wśród takich mieszkań. Najdroższe jest nowe budownictwo i odrestaurowane kamienice, gdzie ceny mieszkań mogą sięgać milionów złotych. Można jednak kupić znacznie tańszy lokal w przedwojennej kamienicy i wyremontować je samemu. Czasem w ten sposób udaje się znacznie powiększyć wartość mieszkania.

Standard mieszkania a jego wartość

Wreszcie trzeba zwrócić uwagę na standard i wykończenie mieszkania. Znaczenie mają również usługi dodatkowe, jak miejsce parkingowe, piwnica czy portiernia w budynku. Coraz częściej kupujący zwracają uwagę na ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie, oczyszczanie ścieków czy pozyskiwanie wody, więc mieszkania z nowoczesnymi rozwiązaniami tego typu będą zyskiwały na wartości. Lokale ze starymi piecami, choć mają urok, są coraz tańsze.

Materiał partnerski: sonarhome.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here