Księgowość w ciągu ostatnich lat przeszła ogromną rewolucję. Wszechobecna informatyzacja dotknęła również i tę dziedzinę, dzięki czemu dziś biura księgowe proponują nowoczesne usługi oparte na wygodnych systemach informatycznych. Dodatkowo odkąd w 2014 roku zawód księgowego uległ deregulacji, zwiększyła się konkurencja na rynku, co sprawiło, że biura zaczęły poszerzać swoją ofertę i wychodzić naprzeciwko potrzebom klientów. I tak stereotyp księgowego jako osoby zanurzonej w stosie papierów został wyparty przez wizerunek rzetelnego partnera w biznesie.

Zamianie uległo również postrzeganie księgowości przez klientów. Księgowość będąca niegdyś jedynie obliczaniem podatków dziś jest źródłem informacji o sytuacji firmy. Przedsiębiorcy chcą mieć informacje na bieżąco, bez względu na odległość, bezustannie potrzebują doradztwa, wygody, szybkości i bezpieczeństwa. To wszystko zapewniają nowoczesne biura księgowe.

Elektroniczny obieg dokumentów – podstawa w nowoczesnej księgowości

Nowoczesne biura księgowe bazują na specjalnych programach i aplikacjach, które nie tylko optymalizują ich pracę, lecz także ułatwiają przepływ dokumentacji i komunikację z klientami. Warto zwrócić uwagę na elektroniczny obieg dokumentów. Przy tradycyjnych papierowych arkuszach przesyłanie firmie wymaganych dokumentów było niezwykle czasochłonne, podobnie jak archiwizowanie faktur i innych pism oraz przeszukiwanie archiwum, a elektroniczny system pozwala na odnalezienie i wysłanie dokumentu jedynie przy pomocy kilku kliknięć myszką; dodatkowo w systemie widnieją wszelkie niezbędne dane dotyczące dokumentu – np. kto i gdzie go zatwierdził. Na elektroniczne dokumenty można nanosić bezpośrednio alokacje, co znacznie skraca cały proces tej operacji oraz minimalizuje ryzyko popełnienia błędu przez księgowego. Ułatwienia widoczne są również na polu refakturowania – z użyciem systemu klient jedynie wskazuje koszty związane z danym kontrahentem, a biuro rachunkowe dokonuje wystawienia faktur. Elektroniczny obieg dokumentów pozwala także na prześledzenie ścieżek akceptacyjnych dokumentów: sprawdzenie, kto autoryzował dokument, wprowadzał uwagi itp. Klient ma dostęp do systemu i dokumentacji księgowej przez 24 godziny, niezależnie od tego, że biuro rachunkowe, z którym współpracuje, oddalone jest od firmy.

Automatyzacja pracy księgowych znacznie podnosi jakość usług biur rachunkowych, poprawia efektywność pracy, sprawia, że procesy stały się mniej czasochłonne, umożliwia klientom wgląd w dokumentację oraz przyczynia się do redukcji kosztów. To przede wszystkim klarowność prowadzenia ewidencji i bezpieczeństwo informacji.

Biura rachunkowe tworzone przez specjalistów

Nowoczesne biura księgowe tworzą specjaliści, którzy nieustannie poszerzają swoją wiedzę i podnoszą kwalifikacje, tak by nadążyć ze zmianami w prawie i dostępnymi technologiami. To przekłada się na najwyższą jakość usług oraz optymalne dostosowanie oferty do potrzeb konkretnego klienta. Współpracując z nowoczesnym biurem rachunkowym, firma otrzymuje również szereg usług okołoksięgowych – doradztwo prawne, podatkowe, finansowe czy też możliwość skorzystania z obsługi działu HR.  Księgowi stają się więc partnerami biznesowymi, którzy wspierają na wielu polach, pozwalają obrać właściwy kierunek rozwoju, jak również pomagają w sytuacjach kryzysowych.

Źródło: MDDP Outsourcing – Biuro księgowe Katowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here