Jeżeli hosting współdzielony nie wystarcza do sprawnej obsługi serwisu internetowego, nie ma innego wyjścia, jak zdecydować się na odrębny i własny serwer. Niestety serwery dedykowane nie należą do najtańszych, dlatego osobom oszczędnym z pewnością spodoba się ich alternatywa, czyli serwery VPS. Zapewniają niezależność, wysoką wydajność i są od serwerów dedykowanych o wiele tańsze.

Na czym polega usługa serwera VPS?
Skrót VPS oznacza Virtual Private Server, co najlepiej tłumaczy charakter usługi. Jest to wydzielona część serwera, która jest przeznaczona tylko dla jednego klienta. Użytkownik może nią swobodnie zarządzać i administrować, czyli m.in. mieć pełną kontrolę nad zainstalowanymi na niej aplikacjami, a także swobodę w konfigurowaniu ustawień do aktualnych wymagań. W przypadku serwera VPS każdy użytkownik ma przydzielone konkretne zasoby wydajnościowe i nie musi ich z nikim dzielić, a więc wszelkie procesy dokonywane przez poszczególnych użytkowników odbywają się niezależnie od siebie. Co więcej, urządzenie przeznaczone na VPS dzielone jest zwykle na około 100 użytkowników, gdy tymczasem serwer współdzielony o podobnych parametrach obsługuje nierzadko nawet 1000 klientów jednocześnie. To wszystko w przypadku VPS daje gwarancję określonej wydajności i niezależności, co jest niezwykle istotne przy bardziej ambitnych projektach internetowych.

Kto najczęściej korzysta z serwerów VPS?
Serwer VPS jest rozsądnym kompromisem między tanim i stosunkowo mało wydajnym hostingiem współdzielonym a drogim i zapewniającym najwięcej możliwości serwerem dedykowanym. Właśnie dlatego korzystają z niego najczęściej średnie firmy np. sklepy internetowe o ogólnokrajowym zasięgu, czy serwisy internetowe gromadzące dużą liczbę czytelników. Jest to dobre rozwiązanie dla firm obsługujących wiele serwisów www, a także dużych firm szukających stabilnego środowiska dla swojej mocno rozbudowanej witryny. Ze względu na swobodę konfiguracji serwera VPS pod kątem oprogramowania korzystają z niego także programiści do testowania różnych rozwiązań i aplikacji internetowych. Warto pamiętać, że serwer VPS ma też swoje ograniczenia, ponieważ ma się do dyspozycji wydajność określoną w umowie. Zwykle jednak dostawcy takich usług bez problemu dają możliwość rozbudowania pakietu do potrzeb. Co ważne, zapewniają także pełne bezpieczeństwo danych i niezawodność serwera. Przykładowo firma Sprint Data Center z Olsztyna nie tylko oferuje nowoczesną formę usługi VPS, czyli chmurowy serwer wirtualny, ale także zapewnia w standardzie ochronę przed DDoS i 3-krotną replikacje danych na przestrzeni dyskowej klienta ulokowanej w chmurze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here