Witryny tworzone na bazie prostych kreatorów stron internetowych, które lądują na darmowych kontach hostingowych, nie mają wielkiego sensu. Przynajmniej w sytuacji, kiedy to zależy nam na niezawodności takich stron, co jest niezbędne, jeżeli mówimy o witrynach firmowych. Niezależnie od tego, jaka będzie to strona: wizytówka, sklep internetowy czy portal jej profesjonalizm musi być widoczny wewnątrz i na zewnątrz. W pierwszym wypadku możemy mówić o grafice, tekstach czy rozmieszczeniu konkretnych elementów, drugi to natomiast hosting stron www, a więc miejsce, na którym znajdować się będzie nasza strona.

Skoro dostawców hostingowych jest dziś tak wielu, wydawać by się mogło, że z wyborem optymalnego konta problemu być nie może. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej. Na pewno nie wolno zwracać uwagi na jego cenę. Nie jest powiedziane, że tani hosting musi być zawodny, bo w niskiej cenie możemy mieć naprawdę ciekawe i pojemne konto czego najlepszym przykładem jest wer.pl, ale kierowanie się wyłącznie ceną może być zgubne. Najważniejsze są jego parametry, a w tym limit transferu danych, pojemność serwera, konta FTP, bazy danych MySQL czy liczba możliwych subdomen.

Miesięczny transfer

W pierwszej kolejności pod uwagę należy wziąć limit transferu danych. Pamiętać trzeba, że dane generowane są przy każdym wejściu na stronę. Logicznie rzecz ujmując, im więcej użytkowników odwiedza witrynę, tym transfer danych rośnie. Wpływ na transfer ma jednak nie tylko liczba użytkowników, ale również jej wielkość i to, co się na niej znajduje. Przy 50 tys. odwiedzin miesięcznie zupełnie inaczej będzie wyglądał transfer na stronie wizytówce aniżeli Vlogu, gdzie znajdziemy filmy instruktażowe. Jeżeli strona nie jest multimedialna i nie będzie odwiedzana przez dziesiątki tysięcy osób miesięcznie, kilka GB transferu w zupełności wystarczy.

Pojemność serwera

Przez ten termin rozumiemy miejsce na dysku dla danej witryny i znajdujących się na niej składników. Dodatkowo pojemność serwera zawiera w sobie konta pocztowe. Jest to niezwykle ważny czynnik, jeżeli na stronie znajdować się będą galerie zdjęć czy pliki video. Miejsca liczącego się w GB potrzebują jedynie ogromne witryny oraz takie, gdzie jest mnóstwo zdjęć i filmów.

Konta FTP

Konto FTP wraz z odpowiednim programem gwarantuje, że po wpisaniu hasła i loginu każdy zarządzający stroną będzie mógł się z nią łączyć. Dzięki temu można m.in. pobrać jakiś plik, zająć się jego edycją i wrzucić z powrotem.

Bazy danych MySQL

Dzięki bazom danych na serwer wgrać można forum czy inne aplikacje, które je wykorzystują. Baz danych wymaga również wgranie CMS-ów, a więc Systemów Zarządzania Treścią, które pozwalają w prosty sposób zarządzać daną witryną. Pamiętać należy, że jedna baza danych to jeden skrypt lub jedna aplikacja. Im hosting będzie mieć ich więcej, tym oczywiście lepiej.

Liczba możliwych subdomen

Subdomeny pozwalają rozbudować stronę. Jeżeli strona ma adres stronaabc.pl, to subdomenami mogą być forum.stronaabc.pl lub sklep.stronaabc.pl.

Zaparkowane domeny

Zaparkowane domeny to takie, które pozwalają przekierować na dany adres inną witrynę. Przykładowo domeny stronaabc.com, stronaabc.web czy stronaabc.net przekierować można na stronaabc.pl. Nazywamy to zaparkowaniem domen.

Ilość podpiętych domen

Hosting stron www nie musi służyć tylko jednej witrynie. Równie dobrze można na nim umieścić ich kilka, o ile w ogóle dane konto daje taką możliwość. Należy wówczas pamiętać, że pojemność serwera czy miesięczny limit danych dzieli się na wszystkie strony podpięte pod konto hostingowe. Jest to niezwykle korzystne, jeżeli na serwerze pozostało sporo miejsca, a kilka witryn pozostaje bez hostingu.

Liczba kont e-mailowych

Aliasy, a więc liczba kont e-mailowych to ilość adresów poczty elektronicznej, które można utworzyć na jednym koncie. Przykładem są adresy: kontakt@stronaabc.pl, sklep@stronaabc.pl czy forum@stronaabc.pl.

Autoinstalator aplikacji

Hosting wyposażony w taką funkcję jest niezwykle praktyczny. Pozwala bowiem instalować na serwerze gotowe skrypty i aplikacje robiąc to za pomocą kilku kliknięć. Dzięki temu poradzi sobie z tym nawet laik. Nie ma wówczas konieczności angażowania do tego programisty.

Podsumowanie

Jak w związku z tym widzimy, istotnych dla wyboru hostingu parametrów jest co najmniej kilka. Najważniejsze są oczywiście dwa pierwsze, ale warto zwrócić uwagę na wszystko. Im hosting jest bardziej wszechstronny, tym użytkownik będzie mieć z niego więcej pożytku. Nietrafiona decyzja z wyborem oznaczać może natomiast wielkie problemy, które przekładają się zazwyczaj także na funkcjonowanie samej witryny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here