leasing błędy

Leasing to bardzo popularna wśród Polaków forma finansowania inwestycji. Rozwiązanie to zawdzięcza swoją powszechność prostocie i przystępności. Nie da się jednak ukryć, że leasing to poważne zobowiązanie. W końcu nabywając pojazd w ten sposób, należy zgodzić się na spłatę niemałego zobowiązania finansowego. W procesie tym łatwo jest popełnić błąd, który wcześniej czy później dotyka portfela leasingobiorcy. Jak uniknąć nieprzyjemności? Czego się wystrzegać? Niniejszy artykuł udziela odpowiedzi na te pytania. Zapraszamy!

Pośpiech

Jeśli zależy Ci na szybkim otrzymaniu kluczyków do wybranego pojazdu, upewnij się, że jest to możliwe. Wiele firm udzielających leasingów, obiecuje dopięcie wszystkich formalności w 2 lub 3 dni. Oczywiście jest to realny scenariusz, niemniej po drodze może wystąpić wiele czynników opóźniających. Należy zaliczyć do nich sytuacje takie jak urlop osoby zaangażowanej w proces, oczekiwanie na dokumenty, oczekiwanie na zaakceptowanie warunków przez jeden z podmiotów uczestniczących w negocjacjach, konieczność dostarczenia brakujących dokumentów lub zwykła pomyłka. Co więcej, wybrany przez Ciebie pojazd nie musi być dostępny od ręki. Taki scenariusz może wydłużyć czas przetwarzania formalności nawet o kilkanaście dni.

Błędny dobór sposobu finansowania

Istnieje kilka typów leasingów, a każdy z nich charakteryzują inne zobowiązania. Przyjrzyjmy się im z bliska:

  • Leasing operacyjny. Warto zdecydować się na niego, gdy VAT na przedmiocie wynosi 23%,
  • Leasing finansowy. Jest opłacalny, jeśli firma określa się jako płatnik VAT, a stawka VAT na przedmiocie wynosi 8% lub 23%,
  • Pożyczka leasingowa. Polecana, gdy firma nie płaci VAT, a stawka VAT na przedmiocie wynosi 8% lub nie dotyczy.

Oczywiście nie każde auto może zostać sfinansowane za pomocą każdej z powyższych metod. Zanim zobowiążesz się na konkretne rozwiązanie, przedyskutuj swój pomysł z leasingodawcą oraz sprzedawcą pojazdu, o ile podmioty te nie działają wspólnie.

Zbyt szybki wykup przedmiotu leasingu

Według obowiązującego prawa wykup pojazdu może nastąpić po upływie 40% normatywnego czasu amortyzacji przedmiotu leasingu. W przypadku auta okres ten wynosi minimum dwa lata. W przypadku przedwczesnego rozwiązania umowy istnieje ryzyko zauważenia tego faktu przez Urząd Skarbowy. W takiej sytuacji najprawdopodobniej byłbyś zmuszony do zapłaty nieuregulowanego podatku, a firma leasingowa do sprzedania pojazd w cenie rynkowej lub cenie równej kwocie pozostałej do spłaty.

Jeśli chcesz uniknąć komplikacji w procesie finansowania inwestycji za pomocą leasingu, zapoznaj się dokładnie z ofertami obowiązującymi na rynku. Odwiedź strony internetowe dealerów, dzięki czemu dowiesz się, jak wyglądają aktualne stawki oraz wymagania stawiane każdej ze stron porozumienia. Witryny takie jak https://miniabonament.pl/ z pewnością zapewnią Ci szerszą perspektywę na strukturę rynku, a tym samym wartościowy punkt odniesienia. Życzymy powodzenia w zakupach!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here