Leasing samochodu – co i jak?

0
1758

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to poza dochodem także comiesięczne koszty. Dlatego kupno sprzętu do firmy za gotówkę nie zawsze jest takie proste jakby się mogło wydawać. Sposobem na nowe wyposażenie w firmie bez zaciągania wysoko oprocentowanych pożyczek może być jednak leasing maszyn i urządzeń.

Blisko połowa małych firm nie korzysta z leasingu

Z usług leasingowych korzystają najczęściej duże firmy. Jednak coraz częściej na ten krok decydują się także właściciele firm z sektoru małych i średnich przedsiębiorstw. Z danych zebranych w 2016 roku przez PMR Research na zlecenie banku BZ WBK (obecnie Santander Bank Polska) wynika, że 36% firm MŚP korzystało, lub nadal korzysta z leasingu, a 17% ostatecznie z takiego rozwiązania nie skorzystało. Odsetek ten jednak stale rośnie.

Samochód jako najczęstszy przedmiot leasingu

Z dość oczywistych względów najczęściej leasingowanym w Polsce środkiem trwałym jest samochód osobowy. Jak jednak w praktyce wygląda leasing auta i czy jest w ogóle opłacalny?

Najprościej mówiąc: firma kupuje od dealera wybrany przez klienta model samochodu, a następnie oddaje go przedsiębiorcy w leasing. Ważne jest, że w czasie trwania umowy leasingowej (w formie leasingu operacyjnego minimum dwa lata) auto nie jest własnością przedsiębiorcy. Może on stać się jego właścicielem dopiero po wykupieniu pojazdu w momencie końca trwania umowy leasingowej – nie jest to jednak obligatoryjne. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że przedmiot umowy nie może zostać zajęty przez komornika.

Bardzo ważne dla przedsiębiorcy jest to, że leasing można wrzucić w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Dla przykładu leasing Kraków od leason.pl pozwoli zaliczyć do 70% ceny w koszty w ciągu zaledwie 2 miesięcy. Sprawi to, że wysokość podatków płaconych przez firmę zauważalnie spadnie, tym samym odciążając samą ratę leasingu.

Wiele profesjonalnych firm zajmujących się leasingiem pozwala przedsiębiorcom dopasować nawet wysokość rat w zależności od sezonu. Jeśli firma wykazuje dużo większy dochód w określonym sezonie (co jest bardzo częste zwłaszcza w branży turystycznej, ale czasem także w gastronomii), firma może zgodzić się na podwyższenie rat w sezonie i obniżenie ich poza nim.

Leasing samochodu, leasing maszyn i urządzeń czy nawet leasing niezbędnego do rozwinięcia działalności sprzętu to najlepszy sposób na wyposażenie przedsiębiorstwa i jednoczesne obniżenie kosztów poprzez wrzucenie raty leasingu w koszta i zmniejszenie kwoty odprowadzanego podatku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here