Leasing

Leasing to bardzo popularna wśród przedsiębiorców forma finansowania zakupów. Najczęściej stosowana jest w przypadku samochodów, maszyn produkcyjnych czy dużej liczby komputerów. Leasing to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą przygotowywać całej masy dokumentów wymaganych w sytuacji starania się o kredyt. Jak zatem działa leasing?

  1. Co to jest Leasing?
  2. Leasing maszyn
  3. Leasing auta
  4. Ubezpieczenie leasingu

Co to jest leasing?

Leasing można określić jako połączenie kredytu i dzierżawy. Umowa leasingowa podpisywana jest na kilka lat. Jednak w trakcie jej trwania, zakupiony przedmiot nie staje się własnością osoby lub organizacji, która zdecydowała się na leasing. Dany przedmiot jest bowiem udostępniony tylko na kilka lat. Leasing to bardzo dobry sposób na finansowanie środków trwałych. Przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy firma chce wdrożyć nowe technologię, jednak nie stać jej aż na takie duże wydatki. Dodatkowo leasing jest dość łatwy w organizacji. Procedura jest znacznie krótsza niż branie kredytu.  Leasing jest również bardziej elastyczny jeśli chodzi o warunki uzyskania finansowania.

Leasing maszyn

Większość osób uważa, że leasing dotyczy tylko auta. Jednak coraz bardziej popularny staje się leasing maszyn. Mogą to być następujące urządzenia:

  • maszyny do obróbki drewna lub metalu,
  • maszyny do obróbki tworzyw sztucznych,
  • maszyny do obróbki kamienia oraz szkła,
  • maszyny budowlane, rolnicze, medyczne,
  • wózki widłowe.

Oczywiście to tylko kilka przykładów sprzętu, jaki poddawany jest leasingowy. Każda firma leasingowa udostępnia różnorodny sprzęt.

Leasing auta

Na rynku dostępnych jest wiele ofert dotyczących leasingu samochodów. Dostępny jest również leasing auta używanego. W tym wypadku okres leasingu i wiek samochodu nie mogą przekraczać łącznie 8 lat. W większości wypadków formalności związane z tą formą finansowania udaje się załatwić w ciągu 2 do 5 dni. Atutem leasingu jest możliwość zaliczenia auta w koszty 2 razy szybciej niż przy zakupie za gotówkę. Wtedy samochód amortyzuje się nawet przez 5 lat. Dlatego jest to bardzo rozwiązanie firm. Istnieje także leasing konsumencki, czyli dla osób prywatnych.

Ubezpieczenie leasingu

Nieodłączną częścią transakcji jest ubezpieczenie leasingu. Jest to polisa w pełnym zakresie, na przykład przed kradzieżą, zniszczeniem, uszkodzeniem czy skutkami pożaru. Oczywiście wartość ubezpieczenia zwiększa się przy dłuższym leasingu. Najcześciej ubezpieczenie jest od razu ferowane przez firmę leasingującą, jednak można też poszukać polisy na własną rękę. Ubezpieczenie opłacane jest w ratach lub jednorazowo – wszystko zależy od możliwości finansowych klienta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here