Który płyn do płukania jest najlepszy?

Najlepszy płyn do płukania jamy ustnej dla Ciebie

Wszyscy wiemy, że dbanie o higienę jamy ustnej obejmuje szczotkowanie zębów przez dwie minuty co najmniej dwa razy dziennie, odpowiednio dobraną pastą i szczoteczką. Wiele osób zdaje sobie także sprawę z wagi oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Wciąż niewielu korzysta jednak z płynów do płukania jamy ustnej. Te produkty są niezwykle pomocne w utrzymaniu właściwej higieny uzębienia. Płyn nie zastąpi szczotkowania, może jednak dotrzeć tam, gdzie szczoteczka nie da rady. Ze względu na szeroką gamę oferowanych na rynku produktów (można znaleźć m.in. płyny antybakteryjne, wybielające, przeciwdziałające kamieniowi nazębnemu, odświeżające), każdy znajdzie odpowiedni dla siebie.

Płyny do płukania jamy ustnej pomagające w problemie nadwrażliwości zębów

Nadwrażliwość zębów to dolegliwość, która dotyczy milionów ludzi na całym świecie. Istnieje wiele sposobów jej łagodzenia – jednym z nich jest stosowanie dobranych płynów do płukania jamy ustnej. Zawierają one substancje domykające kanaliki zębinowe, przez co przenikanie bodźców bólowych jest utrudnione. W przypadku nadwrażliwości, wskazane będzie także wzmacniające oddziaływanie płynów na szkliwo, które u osób z tym problemem zazwyczaj nie jest w bardzo dobrym stanie. Płyn dla osób z nadwrażliwymi zębami powinien więc zawierać np. jony potasu (zamykające kanaliki zębinowe) oraz fluor, wapń, dobrze oddziałujące na szkliwo. Przykładami produktów spełniających te wymagania są Elmex Sensitive Plus, Ecodenta, Eludril Classic.

Płyny do płukania jamy ustnej zapobiegające próchnicy

Szczególnie polecane osobom ze skłonnościami do powstawania ubytków – czyli takim, których dieta bogata jest w cukry, które mają ciasne i trudne do oczyszczenia przestrzenie międzyzębowe, nachodzące na siebie zęby czy niewłaściwą florę bakteryjną w jamie ustnej. Możemy wyróżnić dwa rodzaje płynów:

  • remineralizujące – czyli odbudowujące naruszone szkliwo, wypełniające mikrouszkodzenia. Zawierają głównie związki wapnia i są to np. płyn Biorepair czy też ApaCare Liquid,
  • fluoryzujące – dzięki zwiększonej zawartości fluoru będą wzmacniały szkliwo i zapobiegały powstawaniu próchnicy. Są to np. Elmex Przeciw Próchnicy, Eludril czy Elgydium.

Wybielające płyny do płukania jamy ustnej

Wspomagają działanie past wybielających oraz wybielających końcówek szczoteczek do zębów. Mogą być także stosowane samodzielnie, jednak ich skuteczność będzie wtedy mniejsza. Głównym zadaniem takich produktów jest rozjaśnienie powierzchownych przebarwień oraz podtrzymanie wybielającego efektu. Można do nich zaliczyć np. BlanX White Shock ze składnikiem ActiluX, płyn Biała Perła oraz WITIS Whitening.

Płyny do płukania jamy ustnej a problemy z dziąsłami

Przy problemach z dziąsłami i błonami śluzowymi jamy ustnej typu afty, stany zapalne, krwawienia, wyjątkowo ważne jest zastosowanie produktów ze składniki kojącymi, przyspieszającymi regenerację ale także antybakteryjnymi. Najlepsze produkty oferujące takie właściwości to np. Corsodyl Chlorheksydyna, Eludril czy płyny marki Curasept.

Płyny do płukania jamy ustnej jako remedium na nieświeży oddech

Mimo regularnego mycia zębów cierpisz na nieświeży oddech? Może warto wspomóc się w walce z nim płynem do płukania jamy ustnej. Jako że przyczyn nieprzyjemnego zapachu jest wiele, to i produkty do płukania zawierają kombinację składników aktywnych, które mają różne mechanizmy działania. Efektywny płyn powinien zawierać zarówno substancje antybakteryjne jak i takie, które utrudniają formowanie się lotnych związków siarki. Może zawierać więc np. chlorheksydynę, wyciągi roślinne – mentol, olejek eukaliptusowy, szałwię czy też jony cynku. Do takich produktów zaliczają się np. płyn Halita czy też ziołowy płyn L’Angelica.

Płyny do płukania jamy ustnej a aparaty ortodontyczne

Jako że higiena jamy ustnej u osób noszących stałe aparaty ortodontyczne jest utrudniona, przeznaczone dla nich płyny powinny być niejako produktami „do zadań specjalnych”. Ich używanie jest niezwykle ważne, ilość trudnodostępnych miejsc w jamie ustnej osoby będącej w trakcie prostowania zgryzu jest znacząco większa. Takie płyny powinny:

– łagodzić często występujące podrażnienia, przyspieszać gojenie ran na błonach śluzowych i leczyć zapalenia dziąseł, dzięki zawartości witaminy E czy aloesu,

– chronić przed próchnicą, zawierać związki antybakteryjne,

– wzmacniać dziąsła,

– remineralizować szkliwo – zawierać fluor,

– niekiedy działać także przeciwbólowo.

Wymagania te spełnia seria produktów Ortho Salvia Dental oferująca możliwość zakupu szeregu płynów (do stosowania na dzień, na noc, na wyjazdach oraz po zdjęciu aparatu) odpowiednich do codziennej higieny jamy ustnej. Ciekawą propozycją są także np. płyny Gum Butler Ortho czy też VITIS Orthodontic

Suchość w jamie ustnej a płyny do jej płukania

Na rynku możemy także znaleźć produkty dla osób z patologiczną suchością występującą w jamie ustnej – kserostomią. Te produkty powinny zawierać składniki chroniące jamę ustną przed atakiem bakterii, kwasów oraz takie, które będą łagodziły dolegliwości związane z tą chorobą – pieczenie, ból, podrażnienia. Odpowiednie będą np. płyny do higieny jamy ustnej z serii ORAL7 czy też płukanka XEROS.

Płyny do płukania jamy ustnej dla dzieci

Płukanie jamy ustnej jest potrzebne także najmłodszym. Maluchy często mają problem z dokładnym oczyszczeniem zębów, a usuwanie resztek pokarmowych z przestrzeni międzyzębowych może być dla nich za trudne. Dlatego też pomocne okazują się być płyny docierające w trudnodostępne miejsca. Produkty dedykowane dzieciom nie zawierają cukrów ani alkoholu, a mimo to wyróżniają się zachęcającym do korzystania z nich smakiem. Przykładami mogą być Dr. Fresh Batman czy też Elgydium dla dzieci.

Powyżej przedstawiona klasyfikacja płynów do płukania jamy ustnej wraz z podanymi przykładami powinna pomóc w dobraniu produktu właściwego dla twoich potrzeb. Nie zwlekaj – zakup płukanki na pewno sprawi, że twoje zęby będą oczyszczone dokładniej i zmniejszy dolegliwości, z jakimi na co dzień się zmagasz.

Największy wybór płynów do płukania znajdziesz na stronie Denthelp.pl: https://denthelp.pl/higiena-jamy-ustnej/plyny-do-plukania-ust

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here