Kto może zostać menedżerem? Jakie skończyć kursy?

Przeglądając rankingi na najbardziej dochodowe i przyszłościowe zajęcia, coraz wyżej wymieniani są specjaliści od zarządzania i menedżerowie. Na rynku rośnie zapotrzebowanie na fachowców, a pracodawcy często poprzez zaoferowanie bardzo konkurencyjnych warunków, chcą nakłonić do pracy w firmie. Czym zajmuje się menedżer i co zrobić, by być dobrym menedżerem?

Menedżer pełni w organizacji wiele funkcji i chcąc najkrócej przedstawić jego obowiązki uzyskalibyśmy kogoś pomiędzy nauczycielem, kontrolerem, sędzią i nadzorcą. Wydawałoby się, że zdobycie tej posady nie jest trudne, skoro aż tyle firm potrzebuje menedżerów, a jednak wcale nie jest to takie proste. Przez złożoność obowiązków, kandydatom na to stanowisko stawia się wiele wymagań.

Jakie zadania należą do menedżera?

Pojęcie biznesu nieustannie się rozrasta, co przekłada się na to, że przed kadrą zarządzającą stoi nie lada wyzwanie. Chociaż branża, w której zostaje zatrudniony menedżer może być inna, większość kompetencji, jakie musi posiadać jest taka sama. Ponieważ jego plan dnia jest napięty, obowiązkowo musi umieć zarządzać sobą w czasie i zorganizować swój dzień, by był jak najbardziej efektywny. Większość jego zadań będzie dotyczyła umiejętnego zarządzania zespołem podległych mu ludzi.

Menedżer musi wiedzieć, czego wymagać od obecnych i przyszłych pracowników, słuchać ich, delegować zadania. Aby jego grupa mogła osiągać cele, menedżer musi je jasno przedstawić, zmotywować do ich realizacji. Musi kontrolować i stale monitorować postęp prac. Ważna jest umiejętność oceny pracowników, negocjacji i rozwiązywania konfliktów. W dużej mierze to właśnie od menedżera zależy, czy w danym miejscu pracy będzie przyjazna atmosfera. Chociaż jest to jedynie ogólny zarys obowiązków menedżera, łatwo można zauważyć, że nie każdy temu podoła i posiada odpowiednie predyspozycje.

Jak stać się dobrym menedżerem?

Chcąc startować na stanowisko menedżera, trzeba mieć świadomość, że sam zapał nie wystarczy. Pożądane są takie cechy charakteru jak komunikatywność czy asertywność, ale mogą okazać się niewystarczające. Kluczowe będzie doświadczenie na podobnym stanowisku. Niestety nie zawsze jest ono możliwe do uzyskania. Często menedżerem chcą zostać osoby, które planują się przebranżowić i zdobyć nowy zawód. Jak w takim razie tego dokonać? Swoje szanse znacząco można zwiększyć poprzez zrobienie kursów i szkoleń, które będą kształtowały umiejętności niezbędne dla menedżera.

Szkolenie z zarządzania projektami, zarządzania czasem czy negocjacji, będą stawiały kandydata w bardziej pozytywnym świetle. Szczególnie jeśli są one faktycznym odzwierciedleniem posiadanej wiedzy, którą będzie można pochwalić się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Poza tym kursy z zarządzania projektami i czasem będą owocne w każdym miejscu pracy. Umiejętność zorganizowania pracy jest przydatna na różnych stanowiskach, więc nawet jeśli ścieżka kariery będzie wiodła w innym kierunku, inwestycja kształcenie się na tego typu szkoleniach zawsze da wymierne efekty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here