Mała firma, mała księgowość, a wiele możliwości. Czy wybrałeś tę najlepszą? A może zupełnie nie wiesz o co w tym wszystkim chodzi? Śpieszymy z wyjaśnieniem.
Możesz zatrudnić księgowego, zlecić swoje zobowiązania w stosunku do urzędów (skarbowych i ZUS) biuru rachunkowemu, spróbować zupełnie sam, albo z pomocą internetowych platform, czyli skorzystać z księgowości online.
Jeśli wciąż nie podjąłeś decyzji w jaki sposób prowadzić swoją księgowość lub może zastanawiasz się, czy oby na pewno dokonałeś właściwego wyboru – to dobrze trafiłeś.
Mały musi mniej – obowiązki z CEiDG
Jeżeli masz już za sobą założenie firmy, to z pewnością pamiętasz, że wypełniając formularz do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, musiałeś sprecyzować, kto zajmie się prowadzeniem jej rozliczeń. A jeśli jeszcze tego nie robiłeś – pewnie zorientowałeś się już, że właśnie taki obowiązek cię czeka. Ale czym wiesz czym wyróżnia się i na czym polega księgowość dla małych firm?
Zacznijmy zatem od początku, a więc od tego, kiedy w ogóle możemy mówić o małym przedsiębiorstwie. Przepisy mówią, że to takie, którego przychody za poprzedni rok obrotowy nie przekraczają 1,2 mln euro (a wiec obecnie nieco ponad niż 5 mln zł). I to właśnie dla takich podmiotów ustawodawca przewidział możliwość prowadzenia księgowości w sposób o wiele prostszy niż w przypadku „molochów”. Z założenia ma być do tego stopnia mało skomplikowana, aby przedsiębiorca (przy ewentualnej drobnej pomocy fachowców) był w stanie zająć się nią samodzielnie.
Po pierwsze – jaki wybrać sposób rozliczania podatku dochodowego?
Przedsiębiorca najpierw musi zdecydować się na formę opodatkowania. Najprostszą w polskim systemie jest obecnie karta podatkowa. Jak to działa? Co miesiąc odprowadzamy fiskusowi stałą kwotę, która jest odgórnie ustalona na podstawie takich kwestii jak: rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej, jej zakres, liczba mieszkańców miejscowości, w której jest prowadzona, czy liczba zatrudnionych pracowników. Przy czym uprawnienia do korzystania z tego rodzaju opodatkowania przysługuje wybranym rodzajom działalności. Inna kwestia, że kwota podatku niezależna od dochodu nie zawsze działa na naszą korzyść. Wszystko jest w porządku do czasu, gdy osiągamy wysokie zyski. Gorzej, gdy w firmie pojawia się strata. Podatek wówczas i tak będziemy musieli uiścić.
Kolejnym sposobem rozliczenia z urzędem skarbowym jest ryczałt ewidencjonowany. Wówczas przedsiębiorca płaci określoną względem swojej działalności stawkę podatkową od przychodu. Tym samym nie może pomniejszyć podatku o koszty jego uzyskania.
Trzecią i zarazem najpopularniejszą formą opodatkowania jest książka przychodów i rozchodów. W tym przypadku korzystamy z rozliczenia według zasad ogólnych (18 i 32%) lub liniowo (19%), a podatek płacimy od dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania. A to oznacza, że zapłacimy tylko wtedy, kiedy odnotujemy zyski.
Przedsiębiorca musi też pamiętać o odprowadzaniu składek do ZUS. Ci, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, mają termin do wpłaty swojej składki do 10. dnia miesiąca, w przypadku zatrudnionych pracowników termin ten wydłuża się do 15. dnia miesiąca.
Po drugie – księgowość
Gdy już zdecydujemy się na formę opodatkowania, pozostaje nam do podjęcia decyzja dotycząca sposobu prowadzenia księgowości, o których pisaliśmy na wstępie. Z góry zakładamy, że w przypadku mikro, małych, a często nawet średnich firm – opcja zatrudnienia księgowego odpada na starcie, bo zwyczajnie nie ma takiej potrzeby (nie wspominając o kosztach).
Kolejna – dotycząca korzystania z usług stacjonarnego biura rachunkowego – również nie wszystkich zadowoli. Dojeżdżanie do księgowego ze stertą dokumentów pochłonie zarówno wiele czasu, jak i pieniędzy.
Dlatego dziś na popularności zyskuje trzecia możliwość – czyli biuro rachunkowe online, takie jak np. Tax Care. Za pomocą internetowej platformy możemy samodzielnie rozliczyć swoją księgowość. Wystarczy wpisać dane, a program wszystko za nas obliczy. Mało tego, podpowie o terminach zapłaty podatku, czy składek ZUS, a w sytuacji, gdy nie będziemy mogli rozwiązać samodzielnie jakiegoś problemu, do naszej dyspozycji będzie konsultant-specjalista z dziedziny księgowości.
Księgowość online to oszczędność czasu i pieniędzy. Jedno, jak i drugie, powinniśmy inwestować w swój biznes, a nie niepotrzebne wydatki.