Niezależnie od tego, czy kupujemy komputer do firmy czy do domu, chcemy, aby był to sprzęt nowy i lśniący. Kupno nowego komputera zawsze powinno być poprzedzone zorientowaniem się w rynku – zarówno pod kątem cen, jak i dostępnych konfiguracji i podzespołów.
Obecnie wiele sklepów stacjonarnych i wysyłkowych oferuje w cenie lub za niewielką dopłatą skompletowanie i złożenie sprzętu. Mamy wtedy gwarancję, że wszystkie części do siebie pasują a system jest aktualny i dobrze skonfigurowany. Słowo klucz przy kupnie nowej maszyny to gwarancja – domyślnie sprzedawcy i producenci dają 24 miesiące gwarancji na wszystkie elementy, nie brakuje jednak sprzedawców, u których gwarancję można rozszerzyć nawet do pięciu lat. Kupno nowego komputera gwarantuje nam, że nasza konfiguracja będzie na czasie – co jest szczególnie ważne na przykład w przypadku komputerów do gier lub stremowania, gdzie najnowsza i najmocniejsza karta grafiki to konieczność. Do dyspozycji mamy także najnowsze, najbardziej wydaje procesory z pojawiających się dopiero rodzin i architektur, jak AMD Ryzen czy Intel z serii 8xxx. Trzeba jednak pamiętać i liczyć się tym, że najnowsze podzespoły najszybciej tracą na wartości.
Wszystko zależne od budżetu
Co jednak w przypadku, gdy nie dysponujemy zadowalającym nas budżetem? Wtedy warto się zastanowić nad sprzętem używanym. Jeśli mamy szczęście, możemy znaleźć na serwisach ogłoszeniowych podzespoły z jeszcze trwającą gwarancją w cenie nawet o połowę tańszą. Trzeba jednak zachować czujność i nie dać się naciągnąć na sprzęt uszkodzony lub przepracowany – szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy co chwila pojawiają się na rynku używane karty grafiki, które były żyłowane kilkaset lub kilka tysięcy godzin do kopania krypto walut. Nawet jeśli taka karta będzie sprawna, to jej żywotność może być już mocno ograniczona, i musimy mieć to na uwadze.
Komputery poleasingowe
Popularną alternatywą, szczególnie dla firm, jest sprzęt poleasingowy. Najczęściej w ofercie sprzedawców sprzętu poleasingowego znajdziemy popularne maszyny biurowe firm Dell, IBM lub Lenovo. Do kompletu możemy dobrać również poleasingowy monitor. Trochę większym kosztem będzie zakup stacji roboczych, które pracowały przy obróbce grafii lub filmów, jednak często jest to koszt, który warto ponieść. Stacje robocze i maszyny biurowe składane są na doskonale współgrających ze sobą komponentów, co wyklucza możliwość pomyłki przy dobieraniu specyfikacji. Sprzęt poleasingowy charakteryzuje się także bardzo niską ceną, okupione jest to jednak perspektywą kilkuletniej już konfiguracji. Niektórzy sprzedawcy na sprzęt poleasingowy dają też gwarancje, jednak najczęściej jest to kilka miesięcy lub rok.
Podsumowując – wszystko zależy od naszego budżetu i potrzeb. Najbardziej wymagający docenią możliwość skompletowania własnej konfiguracji z topowych podzespołów, dla nieco mniej wymagających dobrą opcją będzie zdecydowanie się na sprzęt poleasingowy, który oferuje przyzwoitą wydajność za naprawdę dobre pieniądze.
Poleasingowe komputery, monitory i laptopy kupisz w sklepie PCLider.pl gdzie otrzymasz sprzęt najwyższej jakości i na gwarancji.