Kiedy składki ZUS nie są obowiązkowe

Opłacanie dodatkowych składek ZUS potrafi przysporzyć wielu młodym przedsiębiorcom zawrotu głowy. Dodatkowe rozliczenia i wydatki z firmowego budżetu małej działalności gospodarczej to ogromne wyzwanie dla każdego, kto dopiero co próbuje wejść na szeroki rynek firm. Dzięki sprawdzonym i skutecznym metodom można z łatwością pozbyć się opłat ZUS nie łamiąc przy tym prawa! Firma bez ZUS naprawdę ma szansę istnieć i rozwijać się zgodnie z optymistycznymi założeniami. Oto kilka sytuacji kiedy składki ZUS nie są obowiązkowe.

Jednoosobowa działalność gospodarcza 

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą można z łatwością uniknąć wysokich opłat. Ten pomysł na obniżenie obciążeń ZUS wiąże się z pracą na etat połączoną z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Pracując za najniższą krajową można uniknąć opłacania także składek ubezpieczenia społecznego. Jedynym zobowiązaniem, które będzie ciążyło na barkach młodego przedsiębiorcy jest składka zdrowotna wynosząca 342, 32 zł. W przypadku opłacania składki zdrowotnej warto wiedzieć o tym, że i ją można w niecałych 90% odliczyć od podatku dochodowego.

Spółdzielnia socjalna 

Innym sposobem na uniknięcie ogromnych składek ZUS jest założenie ww. spółdzielni. Choć zaliczana do specyficznych sposobów prowadzenia działalności gospodarczych- spółdzielnia socjalna oparta jest na pracy członków. Posiada osobowość prawną (jak na przykład spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) jednak zyski z jej działalności mają na celu realizację planów zawartych w statucie. Aby założyć legalną spółdzielnie socjalną trzeba przynależeć do ściśle określonej grupy osób- być osobą bezdomną, bezrobotną, uzależnioną od alkoholu, bądź posiadać status uchodźca. 

Zakładając spółdzielnie socjalną jest się zwolnionym z opłat przez pierwsze dwa lata, a w trzecim roku opłaca się zaledwie połowę ustawowych składek ZUS. Do założenia tego typu firmy wymagana jest obecność przynajmniej 5 osób. Brak opłat podczas prowadzenia spółdzielni socjalnej wynika z możliwości refundacji składek ZUS z urzędu pracy. Dostanie dofinansowania zależy przede wszystkim od urzędu pracy i puli wolnych środków. 

Możliwa ulga na ZUS! 

Choć nie jest to do końca sposób, który pozwala na całkowite zwolnienie z opłat ZUS, jest wart uwzględnienia. Ulga na ZUS przypisana jest przedsiębiorcom, którzy rozpoczynają prowadzenie własnej działalności gospodarczej, bądź decydują się na uruchomienie firmy, jeśli przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadzili innej działalności. W przypadku przyznawania ulgi ważne jest uwzględnienie tego, aby usługi oferowane przez daną firmę nie były świadczone dla byłego pracodawcy (element optymalizacji ZUS). 

Skorzystanie z ulgi jest dobrowolne i zależy tylko i wyłącznie od decyzji przedsiębiorcy. Mimo chęci rezygnacji z obligatoryjnych składek warto wiedzieć, że opłata ubezpieczenia zdrowotnego pozwala na swobodne leczenie w przypadku choroby na koszt NFZ. Brak odprowadzania składek oznacza również brak ubezpieczenia społecznego. 

Pełna księgowość spółka z o. o.

Prowadząc księgowość małych przedsiębiorstw, bądź tych, które dopiero zaczynają istnieć na polskim rynku warto pamiętać o wielu okolicznościach umożliwiających spokojną rezygnację z „nadprogramowych” składek. Powyższe sytuacje, które pokazują, że składki ZUS da się uniknąć i działać zgodnie z prawem to zaledwie kropla w morzu możliwości, jakie są dostępne na rynku. Aby poznać więcej możliwości i przekonać się, że ZUS da się ominąć warto przeczytać poniższy artykuł: https://pik-ksiegowosc.pl/3-sposoby-jak-nie-placic-skladek-zus-w-firmie

Pełna księgowość małego (bądź dopiero rozwijającego się) przedsiębiorstwa gospodarczego to podstawa dobrego działania. W przypadku braku odpowiedniej księgowości można narazić się na różne negatywne skutki, które skutecznie mogą przysporzyć problemów. Przy prowadzeniu działalności gospodarczej łatwo przegapić termin opłaty, który pociągnie za sobą rażące konsekwencje. Mimo wszystko prowadzenie własnej firmy to prawdziwa przyjemność i poczucie spełnienia wynikające z tego, że pracuje się na własne nazwisko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here