Na tak postawione pytanie odpowiedź może być tylko jedna: zawsze! Tatry to cudowne krajobrazy, wspaniała przyroda i zwierzęta, a także czyste powietrze. Wszystkie te atrakcyjne są na wyciągnięcie ręki w zasadzie o każdej porze roku. Mimo wszystko jednak, to od naszych osobistych preferencji zależy, jaki termin wyjazdu dostarczy nam najwięcej satysfakcji.

Wybierając porę górskiej wycieczki, powinniśmy uwzględnić przede wszystkim jej cel, a także swoje upodobania i oczekiwania względem pobytu. Weźmy również pod uwagę statystyki pogodowe – niestety są okresy, w których częściej występują opady deszczu i inne niekorzystne zjawiska pogodowe.

Listopad-kwiecień – okres dla miłośników białego szaleństwa

W Tatrach zima trwa praktycznie od października/listopada do kwietnia. Jeśli chcemy pojeździć na nartach bądź snowboardzie, możemy wybrać dowolny miesiąc z tego okresu – stoki są w razie potrzeby dodatkowo naśnieżane. Pamiętajmy jednak, że w okresie świąt czy ferii zimowych, czyli generalnie od końca grudnia do końca lutego zastaniemy nieco wyższe ceny noclegów w pensjonatach i hotelach. Zakopane centrum i jego okolice są wówczas bardzo oblegane, dlatego warto wcześniej rozejrzeć się za atrakcyjną noclegownią z dużą liczbą miejsc (np. http://www.hotelkasprowy.com/).

Czerwiec

W tym czasie najczęściej jest już dość ciepło, a obłożenie szlaków jeszcze stosunkowo niewielkie. Czasem zdarzają się jednak niestety zimne fronty i wówczas dłuższe piesze wędrówki nie należą do najprzyjemniejszych. Musimy też pamiętać, że w wyższych partiach gór może jeszcze zalegać śnieg.

Lipiec i Sierpień

To szczyt sezonu. Lipiec bywa dość burzowy i deszczowy, sierpień jest przeważnie bardziej stabilny pod względem pogodowym. Jeśli jednak przeszkadza nam natłok turystów, albo nie jesteśmy w stanie zmobilizować się do bardzo wczesnego wyruszania na szlaki, lepiej odpuśćmy sobie ten okres. Zarówno w czerwcu, jak i we wrześniu pogoda potrafi być równie przyjemna, a mniejsza liczba turystów ułatwi nam kontemplację majestatu gór.

A może wiosna?

To nieco niedoceniana pora roku jeśli chodzi o Tatry. Na początku kwietnia kwitną krokusy, tworząc zapierające dech w piersiach widoki, a w drugiej połowie tego miesiąca i w maju budzi się do życia cała tatrzańska przyroda. Soczysta zieleń, kwitnące drzewa i kwiaty czy śpiew ptaków uprzyjemniają spacery po niższych partiach gór. Wyżej, osoby mniej wprawione nie powinny się jeszcze zapuszczać – jest ślisko i niebezpiecznie. Warto pokreślić, że jeśli w Tatry chcemy wybrać się w okresie kwitnienia krokusów czy w majówkę, powinniśmy odpowiednio wcześniej zarezerwować nocleg w hotelu Zakopane – rezerwacja online jest możliwa we wspomnianym hotelu Kasprowy Wierch (sprawdź: http://www.hotelkasprowy.com/hotel-zakopane-rezerwacja-online).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here