Kancelaria kanoniczna to rodzaj kancelarii prawnej, która specjalizuje się w sprawach związanych z prawem kanonicznym. Takich kancelarii prawa kanonicznego w Polsce funkcjonuje raptem kilkadziesiąt.
Z racji specyfiki procesów prowadzonych przed sądami kościelnymi (głównie są one korespondencyjne), z usług tego typu kancelarii można korzystać bez konieczność zwracania uwagi na ich siedzibę lub lokalizację sądu kościelnego. Brak regionalizacji przekłada się na sytuację, w której stronę przed sądem położonym na północy kraju reprezentuje adwokat kościelny z południa Polski. Co więcej, w niektórych ośrodkach miejskich funkcjonuje kilka kancelarii prawa kanonicznego, a w niektórych z nich swojej siedziby lub oddziału nie ma żadna tego rodzaju kancelaria.
Jak zatem wybrać kancelarię kanoniczną, która świadczy usługi prawne na najwyższym poziomie?
Doświadczenie adwokata kościelnego
Jednym z najważniejszych elementów podczas podejmowania decyzji o wyborze kancelarii kanonicznej jest weryfikacja wiedzy i doświadczenia adwokata kościelnego. To jednocześnie najtrudniejszy ze wszystkich etapów.
Adwokat kościelny (również kanonista lub prawnik-kanonista) to osoba, która żeby tytułować się mianem adwokata kościelnego winna spełnia spełniać kilka przesłanek:
- być osobą świecką lub duchowną, która ukończyła studia z zakresu prawa kanonicznego,
- być osobą pełnoletnią,
- być osobą o nienaruszonej sławie.
Dobry adwokat kościelny powinien cechować się również empatią i zrozumieniem tematu. Najlepsi kanoniści, przed poinformowaniem o kosztach prowadzenia danej sprawy, przeprowadzają tzw. konsultację przedprocesową. Warto w jej trakcie obserwować zachowanie rozmówcy. Jeżeli jest zainteresowany sprawą, zadaje pytania uszczegóławiające poruszone kwestie oraz prowadzi notatki, to znak, że poważnie traktuje swoich klientów i będzie zaangażowany w prowadzenie sprawy.
Doświadczony adwokat kościelny nie będzie mieć również najmniejszych kłopotów, aby bez podawania danych osobowych swoich klientów, omówić podobne sprawy i wskazać czas trwania procesów i ich rezultat.
Fizyczne istnienie kancelarii kanonicznej
Czas pandemii koronawirusa sprawił, że wielu adwokatów kościelnych zdecydowało się na przeniesienie swojej działalności do Internetu, jednocześnie rezygnując z fizycznej lokalizacji kancelarii kanonicznej. To też sprawiło, że konsultacje stały się znacznie bardziej bezosobowe.
Co prawda nie ma w tym nic złego, żeby korzystać z usprawnień jakie niesie XXI wiek, ale dobrze jest również mieć pewność, że kancelaria kanoniczna której chcemy powierzyć np. prowadzenie sprawy o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego (tzw. rozwód kościelny), faktycznie istnieje. W Internecie jest bowiem wielu oszustów, a możliwość osobistego odwiedzenia kancelarii i spotkania się z adwokatem kościelnym, z pewnością nas uspokoi.
Gdzie szukać kancelarii kanonicznej?
Kancelarii kanonicznej przede wszystkim można szukać w Internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę jedną z fraz, np.: „kancelaria kanoniczna”, „kancelaria prawa kanonicznego”, czy „adwokat kościelny” lub „kanonista”, aby wyświetlony został listing ze stronami kancelarii prawa kanonicznego.
Adwokata kościelnego można również poszukać wśród rekomendacji swoich znajomych. Jeżeli mamy wiedzę na temat tego, że ktoś z naszych bliskich uczestniczył w procesie toczącym się przed sądem kościelnym, możemy poprosić go o dane kontaktowe.
Innym sposobem jest skorzystanie z usług kancelarii kanonicznej, która cieszy się nieposzlakowaną opinią wśród klientów. Jedną z topowych kancelarii kanonicznych w Polsce jest kancelaria prowadzona przez adwokata kościelnego Magdalenę Wojdała.
Z kancelarią kanoniczną adwokat Magdaleny Wojdała można skontaktować się:
- dzwoniąc pod numer: 515 293 236
- pisząc wiadomość pod e-mail: kontakt@kancelariawojdala.pl
- wypełniając formularz na stronie internetowej: www.kancelariawojdala.pl
- spotykając się osobiście w godzinach pracy kancelarii kanonistycznej (po wcześniejszym ustaleniu terminu).