Kalkulator brutto – netto

Na rynku funkcjonuje wiele różnych kalkulatorów – w dzisiejszym rozumieniu nie są to jednak narzędzia służące tylko do dokonywania matematycznych obliczeń na specjalnym urządzeniu. Kalkulatory, w rozumieniu XXI wieku, są specjalnymi aplikacjami umożliwiającymi przeliczenie kwot zgodnie z podatkami lub innymi zobowiązaniami, np. w przypadku kalkulatorów wynagrodzeń – również składek i ubezpieczeń. Jednym z takich narzędzi są kalkulatory brutto – netto (lub netto – brutto). Jakie rodzaje funkcjonują na rynku i jak z nich skorzystać?

Kalkulator brutto – netto w rozumieniu kalkulatora podatkowego VAT

Jednym z rodzajów rozumienia kalkulatora brutto – netto, jest tak zwany kalkulator VAT. Jest to narzędzie, które pozwala przeliczyć kwotę brutto na kwotę netto oraz w drugą stronę: kwotę netto na kwotę brutto, uwzględniając odpowiednią stawkę VAT. Dodatkowo, kalkulator podatkowy w tym rozumieniu oblicza również samą kwotę podatku VAT. Podatnik powinien znać więc kwotę podstawową (brutto lub netto), następnie wybrać sposób obliczenia (czy z brutto na netto, czy z netto na brutto), oraz stawkę VAT, która go dotyczy (np. 23 % VAT).

Przykłady praktyczne i obliczenia

W celu zrozumienia narzędzia, takiego jak kalkulator wynagrodzeń (brutto – netto), można podać 4 różne przykłady na podanej jednej kwocie 5000 zł, w różnych konfiguracjach rodzaju kwoty oraz wysokości podatkowej.

  • Kwota brutto 5000 zł

Podatek VAT 23%

Kwota netto 4.065,04 zł

obliczona kwota VAT 934,96 zł

  • Kwota brutto 5000 zł

Podatek VAT 8%

Kwota netto 4.629,63 zł

Obliczona kwota VAT 370,37 zł

  • Kwota netto 5000 zł

Podatek VAT 23%

Kwota brutto 6.150 zł

Obliczona kwota VAT 1.150 zł

  • Kwota netto 5000 zł

Podatek VAT 8%

Kwota brutto 5.400 zł

Obliczona kwota VAT 400 zł

Kalkulator brutto – netto w rozumieniu wynagrodzeń

Drugim sposobem, w jaki można rozumieć kalkulatory brutto – netto, jest możliwość rozliczenia brutto – netto w rozumieniu kalkulatora wynagrodzeń. W przypadku pracy i osiągania wynagrodzenia, kwota, którą musi zapłacić pracodawca do pracownika, do różnych organów i ZUS, jest zdecydowania wyższa, niż kwota którą pracownik otrzymuje jako wynagrodzenie bezpośrednie (na przykład na swój rachunek bankowy). Dlatego podpisując umowę (która zasadniczo obejmuje kwotę brutto), pracownik powinien przemyśleć jakie realnie osiągnie dochody. Z drugiej strony pracodawca, który planuje zatrudnienie nowej osoby, powinien zastanowić się nad całkowitymi kosztami, które poniesie w związku z zatrudnieniem takiego pracownika.

W 2021 roku pensja minimalna została ustanowiona na poziomie 2800 zł brutto. W przypadku podstawowych parametrów składkowych i podatkowych – w takiej sytuacji pracownik do wypłaty osiągnie dokładnie 2061,67 zł. Całkowity koszt wyniesie natomiast 3373,44 zł. Z czego, po stronie pracownika znajdują się ZUS: 601,33 zł, koszty 250 zł, zaliczka PIT 137 zł. Natomiast po stronie pracodawcy – ZUS 502,04 zł, FP 68,60 zł, FGŚP 2,80 zł.

Warto więc zauważyć, że nawet przy najniższej pensji brutto, różnica pomiędzy tym co faktycznie otrzyma pracownik (około 2062 zł), a kosztami, które poniesie pracodawca (około 3373) wynosi ponad 1300 zł różnicy. Już na początku rozmów i planowania nowego stanowiska należy więc zastanowić się nad tym aspektem i jasno ustalić, czy rozmowy prowadzone są w kwotach netto, czy brutto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here