Jak zoptymalizować produkcję stosując automatykę przemysłową

Przedsiębiorcy nieustannie poszukują rozwiązań skutkujących zoptymalizowaniem procesów produkcyjnych oraz technologicznych. Godna polecenia jest w szczególności zaawansowana automatyka przemysłowa. Obejmuje ona przede wszystkim nowoczesne linie montażowe, autonomiczne roboty sterowane komputerowo, precyzyjne czujniki, rejestratory, mierniki, sterowniki PLC, zawory, pompy, oprogramowanie kontrolne, a także rozbudowane systemy łączności.

Szerokie zastosowanie to ogromna zaleta

Współcześnie ciężko sobie wyobrazić sprawne funkcjonowanie jakiegokolwiek zakładu przemysłowego bez wdrożenia w nim innowacyjnej automatyki. Okazuje się ona niezbędna m.in. w branży motoryzacyjnej, produkcyjnej, spożywczej, energetycznej, farmaceutycznej, lotniczej, górniczej, elektronicznej, a nawet medycznej.

Skomplikowane maszyny, programy komputerowe oraz elementy o charakterze wykonawczym, pomiarowym czy sterującym poprawiają w znacznym stopniu wyniki finansowe osiągane przez firmę, a dodatkowo umożliwiają jej skuteczne konkurowanie z innymi podmiotami nawet na najbardziej wymagającym rynku. Dzieje się tak głównie dlatego, że skutkują wyraźnym zwiększeniem produktywności. Jest to nic innego jak dostarczanie klientom w jak najkrótszym czasie optymalnej ilości wyrobów przy zachowaniu ich wysokiej jakości technicznej oraz wizualnej.

Ułatwiona kontrola i zaskakująco niskie koszty

Automatyka przemysłowa daje korzyść nie tylko w postaci znakomitej produktywności, ale również ułatwionej kontroli nad całym procesem technologicznym. Roboty i inne urządzenia z omawianej kategorii są bowiem do tego stopnia zaawansowanymi rozwiązaniami, że do minimum niwelują ryzyko wystąpienia błędów czy odstępstw od zatwierdzonych norm. Można je bez problemu zaprogramować, aby powtarzały konkretną czynność w identyczny sposób przez okrągłą dobę.

Należy również dodać, że automatyka gwarantuje każdemu przedsiębiorstwu duże oszczędności finansowe. Dzieje się tak głównie poprzez redukcję etatów oraz ograniczenie wydatków na szkolenia podwładnych, a także poprzez opcję nieprzerwanej produkcji wyrobów siedem dni w tygodniu. Oczywiście najpierw trzeba ponieść sporo wydatków na wdrożenie całego systemu (zwracają się zazwyczaj w ciągu zaledwie roku).

Zwiększenie ogólnego poziomu bezpieczeństwa

Automatyka przemysłowa oprócz korzyści wymienionych powyżej przyczynia się również do zauważalnego zwiększenia bezpieczeństwa pracowników wykonujących swoje obowiązki na hali produkcyjnej. Wynika to przede wszystkim z faktu, że to maszyny przejmują na siebie realizację czynności, które najbardziej zagrażają zdrowiu i życiu człowieka.

Chodzi zwłaszcza o wszelkie prace odbywające się w warunkach niskiej lub wysokiej temperatury, sporego zapylenia powietrza, nadmiernego hałasu czy ryzyka eksplozji. W tym kontekście duże znaczenie ma ponadto zmniejszenie liczby zatrudnionych osób do niezbędnego poziomu. Zajmują się one głównie obsługą urządzeń CNC, uruchamianiem i zatrzymywaniem linii montażowych czy konserwacją poszczególnych maszyn. Jak zatem widzimy, automatyka skutecznie stymuluje proces technologiczny w zakładach przemysłowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here