Zamierzasz kupić mieszkanie lub wybudować dom posiłkując się kredytem hipotecznym? Pamiętaj, by odpowiednio wcześnie zadbać o zbudowanie pozytywnej historii kredytowej. Odpowiednio wcześnie, czyli najlepiej co najmniej kilkanaście miesięcy przed złożeniem wniosku kredytowego.

Choć budowanie dobrej historii kredytowej jest procesem dość długotrwałym i czasochłonnym, to jednak zdecydowanie warto przez nie przebrnąć. Dzięki temu, można uzyskać kredyt na lepszych warunkach, a to pozwala z kolei zaoszczędzić na odsetkach i tym samym obniżyć całkowite koszty zobowiązania. Niska wiarygodność kredytowa może zaś na długi czas przekreślić marzenia o własnym domu, a w najlepszym wypadku – skutkować podwyższeniem marży kredytowej lub otrzymaniem kredytu na kwotę niższą od oczekiwanej. Poniżej przedstawiamy 5 zasad, o których trzeba pamiętać chcąc zbudować pozytywną historię kredytową.

  1. Korzystaj z kredytów, limitów odnawialnych, szybkich pożyczek i rób zakupy na raty

Rozpatrując wniosek o kredyt, bank sprawdza nie tylko zdolność kredytową, ale i wiarygodność finansową wnioskodawcy. Tę ostatnią może zweryfikować pod warunkiem, że klient spłacał już w przeszłości jakieś zobowiązania. Całkowity brak lub zbyt krótka historia kredytowa sprawia, że bank nie jest w stanie przeprowadzić rzetelnej analizy wiarygodności klienta, a co za tym idzie, na wszelki wypadek może udzielić mu decyzji odmownej. Dlatego rozważając zaciągnięcie w przyszłości kredytu hipotecznego, warto regularnie korzystać z produktów pożyczkowych i kredytowych – i to nawet jeśli nie są tak naprawdę potrzebne. Zakup na nieoprocentowane raty czy sporadyczne korzystanie z limitu odnawialnego nie wygenerują wysokich kosztów dodatkowych, a za to dołożą cenną cegiełkę do budowy dobrej historii kredytowej.

  1. Zadbaj o odpowiednio długą historię spłaty zobowiązań

Co ważne, dobra historia kredytowa to taka, która jest odpowiednio długa zarówno pod względem pozytywnych wpisów, jak i czasu budowania. Inaczej mówiąc, kilkanaście zaciągniętych pożyczek lub kredytów na przestrzeni kilku ostatnich lat zrobi na banku lepsze wrażenie, niż korzystanie z takich produktów równie często, ale w znacznie krótszym czasie. Wiarygodny klient to bowiem klient godny zaufania – a je trzeba budować latami.

  1. Rozsądnie korzystaj z limitu odnawialnego i karty kredytowej

Limit odnawialny można znaleźć dziś w ofercie nie tylko banków, ale również instytucji pożyczkowych (np. Euroloan – https://www.euroloan.pl/pozyczki). Niezależnie jednak o produkcie której instytucji mowa, stopień wykorzystania limitu rzutuje na scoring BIK. Częste zużywanie całego przyznanego limitu to dla banku sygnał, że klient może nie radzić sobie z finansami. Tak samo postrzegane jest częste korzystanie z karty kredytowej i niespłacanie zadłużenia w okresie bezodsetkowym.

  1. Zawsze w terminie spłacaj raty kredytów i pożyczek

Każdy negatywny wpis w BIK-u obniża scoring klienta, czyli przekłada się na obniżenie jego wiarygodności kredytowej. O ile pojedyncze, kilkudniowe opóźnienia w spłacie rat nie niosą ze sobą poważniejszych konsekwencji, o tyle kilka dłuższych (ponad 60-dniowych) może zamknąć drogę do oferty kredytowej na wiele lat. Warto przy tym podkreślić, że Biuro Informacji Kredytowej oficjalnie potwierdziło, że terminowość spłaty zobowiązań ma największy wpływ na scoring kredytowy BIK.

  1. Uprzedzaj bank o potencjalnych problemach ze spłatą

Zarówno bankom, jak i firmom pożyczkowym naprawdę zależy na tym, by klienci spłacali zaciągnięte zobowiązania. W sytuacji, gdy z powodu np. problemów finansowych jest to chwilowo niemożliwe, instytucje te często są gotowe pójść na ustępstwo. Zawsze warto więc poprosić o tymczasowe zawieszenie spłaty bądź obniżenie rat, albo wydłużenie okresu kredytowania – nawet jeśli takich opcji nie przewiduje zawarta umowa. Jeśli tylko argumenty są dobre i wiarygodne, istnieje duża szansa na to, że kredytodawca zgodzi się na jedno z tych rozwiązań.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here