Jak zarządzać sobą w czasie

Cześć przedsiębiorców, pomimo wielu godzin spędzanych w pracy, ma poczucie nieustannie ciążących na nich zaległości i wiecznego braku czasu na odpoczynek. Są i tacy, którzy świetnie radzą sobie z wykonywaniem obowiązków i potrafią, wywiązując się z nich w ustalonym terminie, znaleźć jeszcze czas dla rodziny czy na swoje hobby. Skąd biorą się te różnice i dlaczego część ludzi potrafi, znajdując czas dla siebie, odnieść sukces, a inni pomimo wiecznego zabiegania ponoszą porażkę? Jest kilka kluczowych kwestii, które ich różnią….

Niektórzy przedsiębiorcy, spędzając w pracy nawet po 12 godzin dziennie, stale narzekają na nadmiar obowiązków i kłopot z realizacją bieżących zadań. Problemem, który prowadzi do takiej sytuacji, jest często złe zarządzanie sobą w czasie. Nieodpowiednie ustawianie priorytetów i marnowanie czasu na mało istotne czynności to najczęstsza przyczyna. Jakie zmiany warto wprowadzić w swoim podejściu do zarządzania firmą, by odczuć w tym względzie poprawę?

Produktywność i rozpraszacze

Dla wielu przedsiębiorców ogromnym problemem jest niska efektywność pracy, która wynika nie tyle z nieodpowiedniego nastawienia, ile z wielu bodźców i czynników, które rozpraszają i odciągają od wykonywania najważniejszych obowiązków. Dlatego bardzo ważne jest wyeliminowanie tak zwanych rozpraszaczy. Efekt może przejść nasze najśmielsze oczekiwania.

Ludzie sukcesu to nie osoby, które pracują 24 godziny na dobę, ale takie, które potrafią świetnie zorganizować swój czas i stanowisko pracy. Realizując konkretne zadanie, koncentrują się na nim, ale na wielu jednocześnie. Nie pozwalają też, by od pracy odciągały ich media społecznościowe, komunikatory, przychodzące na e-mail lub telefon wiadomości tekstowe. W dzisiejszych czasach takich bodźców jest aż nadto, przez co wiele osób nie potrafi skoncentrować się na jednym zadaniu.

Zrób to szybciej i takiej

Jednak rozpraszacze nie są jedynym winowajcą niskiej produktywności. Wiele innych czynników opisano na stronie https://adriankolodziej.pl. Znajdziemy tam również dużo użytecznych dla przedsiębiorców porad. Ważną wskazówką jest między innymi oddelegowanie niektórych zadań na zewnątrz firmy. Henry Ford powiedział kiedyś:

Jeśli jest coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej, taniej i lepiej niż konkurenci, nie ma sensu, żebyśmy to robili i powinniśmy zatrudnić do wykonania tej pracy kogoś, kto zrobi to lepiej niż my.

Tą dewizą warto kierować się w prowadzeniu własnego biznesu. Trwonienie czasu na czynności, które ktoś może wykonać za nas lepiej, szybciej, a na dodatek taniej często jest dla przedsiębiorcy przysłowiowym strzałem w stopę. Zdecydowanie lepiej oddelegować niektóre obowiązki, na których nie znamy się dobrze, na zewnątrz i zająć się w tym czasie tym, co robimy najlepiej i na czym najbardziej w firmie nam zależy. W podjęciu takiej decyzji może pomóc obliczenie, ile kosztuje godzina naszej pracy i porównanie jej z ceną godziny usługi w przypadku oddelegowania zadania na zewnątrz.

Inne wskazówki dla przedsiębiorców

Istnieje jeszcze wiele innych aspektów, o których warto pamiętać w pracy, a które pomagają odnieść sukces. Wśród nich należy wymienić między innymi wykonywanie w pierwszej kolejności zadań nadrzędnych, optymalizację stanowiska pracy, a także zautomatyzowanie wielu procesów. Bardzo ważne jest też ustalenie własnego harmonogramu dnia oraz wyznaczenie godzin pracy i czasu niezbędnego na odpoczynek, dla rodziny oraz na własne pasje. Pozwoli to na zachowanie tzw. work-life balance, co pomoże utrzymać w życiu równowagę i zapobiegnie wypaleniu zawodowemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here