Jak zacząć oszczędzać na codziennych wydatkach

Ceny idą w górę szybciej od zarobków, więc wydaje się, że najlepszym sposobem oszczędzania jest ograniczenie codziennych wydatków. Nie da się ich uniknąć, są nam niezbędne, można jednak je zmniejszyć w sposób, który da nam zauważalne oszczędności, nie obniżając przy tym naszego poziomu życia. Jak to zrobić? Mamy wielu sprzymierzeńców: promocje, kupony rabatowe, a także nowe technologie. Warto się temu przyjrzeć.

Lista zakupów

Każdy z nas chociaż raz kupił rzecz, której wcześniej nie planował. Zarówno podczas zakupów okazyjnych – na przykład ubrań czy elektroniki – jak i codziennych zakupów spożywczych. Z pewnością kiedyś, stojąc w kolejce do kasy, sięgnąłeś po wystawionego obok niej batonika, mimo że wcześniej nawet o nim nie pomyślałeś.

Pamiętajmy, że każdemu z nas należy się mała (lub większa) przyjemność płynąca z zakupów. Jeżeli jednak czujesz potrzebę usystematyzowania swoich zakupów i przeznaczanego na nie budżetu, przed wyjściem do sklepu twórz listę produktów, które musisz kupić. Weź pod uwagę także promocje i kupony rabatowe.

Pamiętaj, by kierować się rozsądkiem. Jeśli zauważysz produkt, który regularnie kupujesz,
w atrakcyjnej cenie, ale nie ma go na liście – zabierz go. Podobnie w sytuacji, gdy będąc już w sklepie przypomnisz sobie o czymś, czego nie zapisałeś na liście.

Planując zakupy, uwzględniaj promocje

Promocje, obniżki, kupony rabatowe i inne sposoby pozyskiwania towarów po niższych cenach znane są dziś każdemu. Czasem kuszą nas i przekonują właśnie do kompulsywnych zakupów, ale możemy je wykorzystać do faktycznego ograniczenia wydatków. Najważniejsze jest zorientowanie się w promocjach przed wyjściem do sklepu, wtedy nic nas nie zaskoczy, będziemy mogli spokojnie zastanowić się, czy dany towar jest nam potrzebny, a nawet sprawdzić stan zapasów.

Aby tak się stało, najlepiej skorzystać z gazetek promocyjnych. Jeśli nie są regularnie dystrybuowane do budynku, w którym mieszkasz – nic straconego. Możesz skorzystać z ich wirtualnych wydań na stronie twojego ulubionego sklepu albo ściągnąć odpowiednią aplikację na telefon. Takie aplikacje często oferują dodatkowe kupony rabatowe, więc może się to opłacać nawet bardziej, niż się spodziewasz.

Oczywiście takie rozwiązanie nie tylko sprawi, że nie dasz się zaskoczyć w sklepie. Przede wszystkim znajomość promocji pozwoli ci zbudować wcześniej wspomnianą listę zakupów w taki sposób, że uwzględnisz na niej produkty przecenione, dzięki czemu możesz więcej zaoszczędzić.

Nie bądź dla siebie zbyt surowy

Jednym z powodów, dla których ludzie często się poddają w swoich staraniach, jest narzucenie sobie zbyt dużego rygoru. Ograniczenie wydatków jest czymś, do czego warto dążyć, ale nie za wszelką cenę. Kontroluj swoje zachcianki, ale pozwalaj sobie ulegać im od czasu do czasu. Wtedy oszczędzanie będzie dla ciebie wyzwaniem, a nie cierpieniem. Pozwól sobie czasem na coś ekstra, albo nawet lepiej – uwzględnij to na liście. Oszczędzanie nie musi przecież od razu oznaczać ascezy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here