Jak wybrać konto dla dziecka w prawidłowy sposób

Założenie osobistego konta dla dziecka to bardzo dobry pomysł. W ten sposób możesz zacząć oszczędzać na jego przyszłość już od pierwszych lat życia! Taki rachunek może być również narzędziem, które pomoże Ci nauczyć dziecko, jak zarządzać pieniędzmi. Dowiedz się, jak znaleźć dobrą ofertę i jak otworzyć rachunek dla swojego malucha.

Jakie konto dla dziecka wybrać?

Konto dla dziecka poniżej 13. roku życia można znaleźć w ofercie prawie każdego banku. Proponują je m.in. mBank, PKO Bank Polski, ING Bank Śląsku czy Bank Pekao. Zazwyczaj rachunek pociechy jest “podłączany” do konta rodzica. Dzięki temu dorosły ma ciągły wgląd w pieniądze dziecka i może kontrolować, co dzieje się z gotówką.

Jednak oferty banków nieco się różnią. Dlatego nie warto pochopnie podejmować decyzji. Przed otworzeniem konta zwróć uwagę na:

  •       opłaty – dobre konto dla dziecka powinno być darmowe;
  •       wysokość oprocentowania – rachunki dla dzieci poniżej 13. roku życia często pełnią funkcję skarbonki. Dlatego wiele banków obejmuje konto oprocentowaniem. Aby móc zaoszczędzić jak najwięcej, warto wybrać ofertę instytucji, która proponuje jak najwyższy procent;
  •       łatwością obsługi konta – rachunki dla dzieci są zazwyczaj podpięte do aplikacji, która zachęca maluchy do nauki finansów. Zadbaj o to, żeby jej interfejs i sposób obsługi był jak najprostszy. Dzięki temu pociecha nie zniechęci się i będzie z przyjemnością korzystać z rachunku;
  •       możliwość wyrobienia karty dla dziecka (z limitami) – taki środek płatniczy może się przydać pociesze np. na wakacjach. Trudniej jest go zgubić. Ponadto gdy latorośli zabraknie pieniędzy, wystarczy przelać na konto potrzebną kwotę. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Pamiętaj – wybór konta dla dziecka powinien być bardzo dobrze przemyślany. Od tego zależy, czy zainteresuje się ono światem finansów. Więcej informacji o rachunkach dla najmłodszych znajdziesz np. na stronie https://finanse.rankomat.pl/ranking-kont-dla-dzieci/.

Jak założyć konto dla dziecka?

Udało Ci się porównać oferty i wybrać bank, w którym założysz konto dla dziecka? Zastanawiasz się, co dalej? Rachunek dla pociechy poniżej 13. roku życia może otworzyć wyłącznie rodzic lub opiekun prawny. Taka osoba musi mieć dowód osobisty i móc potwierdzić swoją tożsamość. Przy podpisywaniu rachunków nie jest potrzebne dziecko – do osiągnięcia 13 lat nie ma ono zdolności do czynności prawnych.

Wniosek o założenie konta dla pociechy możesz złożyć osobiście w placówce albo przez internet. Pamiętaj przy tym, że bank może wymagać od Ciebie założenia rachunku, pod który będzie podpięty ten należący do dziecka. To także możesz zrobić online – np. za pośrednictwem strony https://finanse.rankomat.pl/.

Po jej otworzeniu znajdziesz szczegółowy ranking z najważniejszymi informacjami na temat dostępnych kont, czyli tymi dotyczącymi:

  •       opłat za prowadzenie konta, utrzymanie karty i wypłaty z bankomatów w kraju oraz za granicą,
  •       dostępu do płatności mobilnych,
  •       premii i promocji związanych z otworzeniem rachunku.

Pamiętaj, żeby dokładnie się z nimi zapoznać, zanim podejmiesz decyzję. Spokojna i rozważna analiza oferty pozwoli uniknąć niepotrzebnych wydatków.

Założenie rachunku dla dziecka to świetny pomysł na to, żeby zacząć je wprowadzać w świat finansów. Jednocześnie dobre konto pozwoli Ci oszczędzać na przyszłość pociechy. Sprawdź, jakie to proste!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here