W sieci działa mnóstwo sklepów on-line – nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach. Jeśli chcesz zrobić zakupy w sieci, pamiętaj jednak o tym, by nie obdarzać zaufaniem każdego sklepu internetowego. Jak sprawdzić, czy ten wybrany przez nas jest bezpieczny?

Osoby regularnie korzystające z sieci mogą z reguły na pierwszy rzut oka powiedzieć, że mamy do czynienia z bezpiecznym sklepem. Sytuacja jest jednak trudniejsza dla tych, którzy nie są obeznani w zakupach internetowych. W tym przypadku trzeba pamiętać o kilku kluczowych kwestiach.

Znane e-sklepy są bezpieczniejsze

Zacznijmy od tego, że zasadniczo bez ryzyka możemy zrobić zakupy w rozpoznawalnych, znanych sklepach internetowych. Generalnie, możemy robić bezpieczne zakupy w internetowych sklepach będących odpowiednikami sklepów stacjonarnych, na przykład sklepów z elektroniką, sklepów spożywczych, odzieżowych, perfumeriach i drogeriach.

Oczywiście, nie oznacza to, że mało rozpoznawalne przez wiele osób sklepy są niebezpieczne – powinniśmy jednak sprawdzić je dokładniej.

Sprawdź opinie na temat sklepu

Dużo informacji na temat bezpieczeństwa zakupów uzyskamy też z opinii dostępnych w internecie.

Wystarczy wpisać do sieci nazwę sklepu, aby dowiedzieć się o nim więcej. Opinie możemy znaleźć na forach internetowych, w serwisach społecznościowych, w serwisach z opiniami. Warto więc zobaczyć, co sądzą o konkretnym sklepie jego klienci.

Sprawdź dane sprzedającego

Najlepiej wystrzegać się sklepów „widmo”. Na stronie sklepu powinniśmy znaleźć informacje na jego temat takie jak dane rejestrowe i kontaktowe, w tym numer NIP czy REGON. Wystrzegajmy się sklepów zarejestrowanych za granicą!

Zobacz dostępne metody płatności

Lepiej zrezygnować z zakupów wtedy, gdy jedyną metodą płatności jest pobranie. Dobre, zaufane sklepy korzystają z bezpiecznych systemów płatności on-line, na przykład przelewy24.pl.

Ponadto wtedy, gdy wybierzemy sklep wykorzystujący metody płatności takie jak przelewy24.pl, możemy usprawnić transakcję. Sklep otrzyma szybko informację o naszej płatności i może nadać przesyłkę jeszcze tego samego dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here