W dzisiejszych czasach, kiedy na rynku istnieje wiele firm, mało która z nich nie korzysta z programów komputerowych w celu wystawienia dokumentów księgowych, które następnie za pomocą oprogramowania mogą zostać przetworzone w taki sposób, aby deklaracje wszelkiego typu zostały wyliczone automatycznie, a tym właśnie podatku VAT, który jest najbardziej popularnym podatkiem w Polsce dodawanym praktycznie do większości produktów i usług.

Jak obliczyć podatek VAT do urzędu skarbowego?

Jednak w przypadku awarii komputera, czy to samego oprogramowania warto wiedzieć, jak obliczyć podatek VAT,tak aby nie spóźnić się z wysłaniem odpowiedniej deklaracji do Urzędu Skarbowego. Umiejętność ta także przyda się podczas sprawdzania poprawności wygenerowanych deklaracji VAT. Warto wspomnieć, że to my bezpośrednio jesteśmy odpowiedzialni za prawidłowe wyliczenie w przypadku kiedy sami prowadzimy księgowość firmową, a swoje wyliczenia opieramy na oprogramowaniu.

Wylicz podatek VAT od sprzedaży

Aby właściwie i zgodnie z Polskim prawem podatkowym wystawić fakturę VAT sprzedaży, należy znać stawkę podatku VAT, jaką należy zastosować w przypadku sprzedaży danego produktu lub wykonywaniu usługi. Podstawową stawką w Polskim prawie podatkowym jest 23 procent od ceny netto. Jednak ustawa o podatku VAT przewiduje kilka odstępstw od takiej stawki:

  • O procentowy VAT ma zastosowanie w przypadku transakcji zagranicznych oraz takich takich związanych z eksportem towarów.

  • 5 procentowy VAT ma zastosowanie w przypadku podstawowych produktów żywnościowych takich jak chleb, nabiał, przetwory mięsne, produktu zbożowe: mąkę, kasze, soki, makarony. Oraz co istotne na książki drukowane oraz wydawane na różnych nośnikach danych tak aby dostęp do edukacji był możliwe jak najtańszy.

  • 8 procentowy podatek VAT ma zastosowanie od towarów i usług wiązanymi z dostawą, budową, remontem, modernizacją, termomodernizacją lub przebudową obiektów budowlanych lub ich częścią.

Gdy już znamy właściwą stawkę podatku VAT od sprzedaży, możemy bardzo łatwo ją obliczyć. Zawsze w przypadku kiedy jesteśmy płatnikami podatku VAT posługujemy się cenami netto, do których należy doliczyć odpowiednią stawkę. Tak więc sprzedając towar lub usługę posługujemy się ceną netto która będzie naszym przychodem, natomiast cena brutto która tak naprawdę nie jest naszym przychodem jest kwotą którą płaci końcowy klient, czyli zawiera ona naszą kwotę netto plus podatek VAT.

Obliczenie kwoty brutto jest niezwykle łatwe, ponieważ wystarczy do naszej ceny dodać podatek VAT, a co kiedy nie dysponujemy kwotą netto, a tylko kwotą brutto ?

Wzór na wyliczenie takie podatku jest niezwykle prosty.

Kwota podatku = (kwota brutto/kwota podatku + 100%) x kwota podatku

W takim przypadku dla przykładu dla stawki 23 procent VAT

Stosujemy równanie :

Kwota podatku = (kwota brutto/1.23) x 0.23

W ten sposób otrzymamy kwotę podatku VAT jaki został doliczony do kwoty netto, co istotne spełniając równanie kwota brutto/1.23 otrzymamy kwotę netto

Obliczając podatek VAT w ten sposób, bardzo łatwo możemy zweryfikować poprawność wystawionych wszystkich danych, ale także ręcznie wyliczyć czy to cenę netto, czy to kwotę podatku jaką trzeba zapłacić za dany produkt lub usługę.

Jak wynika z powyższych przykładów obliczanie podatku VAT wcale nie jest trudne, wystarczy znać podstawowe zagadnienia matematyczne aby sprawnie posługiwać się podatkiem VAT w naszej firmie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here