Przenoszenie ciężkich produktów wymaga zastosowania wózka widłowego. Niezależnie od tego czy prowadzisz skład budowlany, gospodarstwo rolne czy właśnie inwestujesz w swój pierwszy magazyn. Jeśli firma, którą zarządzasz rozwija się, to przepływ towarów wcześniej czy później stanie się działaniem operacyjnym, które należy dokładnie przeanalizować oraz zaplanować.
Wózki widłowe krwiobiegiem prężnie działającej firmy
Pod wieloma aspektami wózek widłowy może być sercem i krwiobiegiem biznesu. Odczuwają to zazwyczaj przedsiębiorstwa, gdzie wózek widłowy ulega awarii. Dłużący się czas do przyjazdu serwisanta stanowi tego wymowną ilustrację.
Co należy przeanalizować przed zakupem wózka widłowego?
Przede wszystkim należy przeprowadzić taką analizę. Definiując w pierwszej kolejności swoje obecne, ale też przyszłe wymagania oraz potrzeby, nie zapominają o całkowitych kosztach posiadania. Wózki podnośnikowe jak każde tego typu urządzenie generuje określone koszty eksploatacyjne. Cena wózka widłowego to jedynie wierzchołek góry lodowej. Warto zastanowić się nad maszyną, która mimo wyższej ceny początkowej, gwarantuje oszczędności podczas eksploatacji, jak wózki widłowe Crown. Amerykańska marka stawia sobie za punkt honoru zapewnienie jak najmniej problemowej eksploatacji swoich produktów.
Analizując własne potrzeby musimy sobie odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań; w jaki warunkach będzie pracował wózek widłowy, jakie zadania będzie realizował i kto będzie je nim wykonywała, co i jak wysoko będziemy nim magazynować czy też jaki poziom konserwacji urządzenia jesteśmy w stanie zapewnić we własnym zakresie. Ostatnie pytanie może być kluczowym czynnikiem przemawiającym za wyborem wózka widłowego używanego.
Wózek widłowy elektryczny czy spalinowy
Wybór pomiędzy wózkiem widłowym elektrycznym, a wózkiem widłowym spalinowym wbrew powszechnie panującym opiniom jest relatywnie łatwy. Zdecydowanie trudniejsze zadanie to wybór pomiędzy dieslem a LPG. W tym przypadku jest trochę jak z samochodami osobowymi – zarówno benzyniak jak i „kopciuch” mają swoje wierne grono fanów jaki i hejterów.
Mimo stosunkowo łatwego wyboru, ma on ogromne znaczenie. Każda kategoria została zaprojektowana do realizacji innych zadań. Jak to zazwyczaj bywa w życiu i tak będziemy się musieli zgodzić na pewne kompromisy. Przykładowo, gdy zależy nam na jak najniższych kosztach. Z jednej strony mamy wózki widłowe elektryczne, które są droższe w zakupie, ale tańsze w eksploatacji. Z drugiej strony mamy wózki widłowe spalinowe, które są tańsze w zakupie, ale droższe w użytkowaniu.
Wózek widłowy spalinowy zalety
Wózki widłowe spalinowe przeznaczone są przede wszystkim do pracy na zewnątrz. Niezależnie od rodzaju paliwa mają kilka niepodważalnych zalet. Przede wszystkim posiadają większe udźwigi. Jeżeli szukasz wózka widłowego do obsługi składu budowlanego z dużym prawdopodobieństwem wybierzesz wózek spalinowy. Większe silniki, wyższy moment obrotowy, są wyznacznikami większej mocy. Należy jednak pamiętać, że decydując się na większą maszynę, akceptujesz dużą złożoność, a co za tym idzie droższe części i generalnie, większe koszty serwisowe. Przeanalizuj dokładnie jakie najcięższe ładunki będą transportowane w ramach procesu i jak często będzie się to działo. Być może lepszym rozwiązaniem będzie mniejszy wózek widłowy oraz wynajem krótkoterminowy w przypadku zapotrzebowania na duży wózek.
Wózek widłowy elektryczny zalety
Wózki widłowe elektryczne są przeznaczone do pracy wewnątrz magazynu. Dlatego właśnie silnik elektryczny jest w tym przypadku doskonałym rozwiązaniem. Sam w sobie jest mniejszy to wpływa również na mobilność sprzętu w ciasnych i zatłoczonych przestrzeniach. Mimo, że wózek ma wyższą cenę początkowo to silnik elektryczny jest prosty i tani w serwisowaniu. Należy pamiętać, że sprzęt wymaga bardzo często kilku godzinnego ładowania baterii. Jeśli potrzebujesz wózka widłowego do użytku 24 godziny na dobę to albo wybierzesz wózek spalinowy albo zainwestujesz w dodatkową baterię.