Inwestorzy zadają sobie wiele pytań dotyczących tego, w co inwestować, aby zarobić. Jednak nie mniej istotne są pytania po co inwestować oraz jak to robić? Każdy przyszły inwestor – niezależnie czy dysponujący sporym kapitałem, czy niewielkimi kwotami – musi sobie odpowiedzieć przede wszystkim na te dwa pytania. Dopiero po nich przyjdzie stawić czoła kwestii: w co inwestować?
Jaki mamy cel?
To nie żarty. Zanim zdecydujemy, w co chcemy zainwestować powinniśmy potrafić udzielić odpowiedzi na kilka pytań.
- Po co to robimy?
- Na co potrzebujemy pieniądze?
Po tym możemy zacząć odpowiadać na szczegółowe pytania. Czy zbieramy je na kupno nowego samochodu za dwa lata? Być może chcemy nabyć nowy dom lub mieszkanie dla dzieci? A może chodzi o wycieczkę dookoła świata, o której marzyliśmy od lat?
Jaki mamy horyzont inwestycyjny?
Aby dobrać rozsądną i skuteczną strategię inwestycyjną, musimy się zdecydować, na co potrzebujmy pieniądze. Wtedy można określić horyzont czasowy inwestycji, czyli okres jej trwania. Kiedy chcemy mieć pieniądze? Za rok, pięć, a może 30 lat? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle istotna. Bez niej nie jesteśmy w stanie przejść do kolejnego pytania, czyli w co inwestować? Ani wybrać skutecznej strategii inwestycyjnej.
W co możemy zainwestować?
Gdy wiemy już, co jest naszym celem i w jakim czasie chcemy go osiągnąć, możemy zacząć zastanawiać się – w co zainwestujemy odłożone pieniądze. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze zapoznać się z opinią eksperta z jednego z wielu towarzystw funduszy inwestycyjnych lub firm asset management działających w Polsce. Nie zwalnia nas to oczywiście z obowiązku zdobywania wiedzy z zakresu funkcjonowania rynków oraz wyników spółek. Chodzi jednak o to, że ekspert będzie nam w stanie doradzić nie tylko w zakresie tego, jakich wyników spodziewać się po poszczególnych spółkach, ale również opisze istniejące na rynkach trendy, które mogą się okazać dla nas korzystne oraz te, których powinniśmy unikać.
Kogo prosić o pomoc?
Ponadto ekspert z TFI bądź AM powinien zwrócić uwagę na dywersyfikację portfela inwestycyjnego, a zatem takiego rozłożenia środków, które pozwoli osiągnąć jak najwyższe zyski w określonym czasie, ale jednocześnie pozwoli nam uniknąć negatywnych skutków zawirowań w światowej gospodarce, przez co nawet tracąc w jednej spółce, wciąż osiągniemy pozytywne wyniki całej inwestycji.
To w co inwestować?
W co inwestować? Fundusze inwestycyjne, lokaty, strategie asset management czy fundusze inwestycyjne zamknięte? Przede wszystkim w wiedzę, rozsądek oraz chłodne i racjonalne podejście. Cała reszta przyjdzie sama – jeśli zadbamy o te kilka spraw.