Jak grafik pracy może wpłynąć na funkcjonowanie Twojej firmy?

Każdy, kto zajmował się kiedyś prowadzeniem firmy, doskonale wie, jak ciężki jest to kawałek chleba. Trzeba skoordynować wiele rzeczy i zadbać o interesy paru stron jednocześnie. Priorytetem jest oczywiście rozwój firmy, zysk i niegasnące zadowolenie klientów – ale jak to wszystko osiągnąć i co ma z tym wspólnego grafik pracy? Dowiedz się, dlaczego harmonogram czasu pracy pełni tak istotną rolę w funkcjonowaniu przedsiębiorstw i jakie korzyści przynosi wypracowanie optymalnych rozwiązań. Sprawdź też, czym grozi zaniechanie w tym zakresie i jakie kłopoty może ściągnąć na firmę jej właściciel, menedżer lub inna osoba odpowiedzialna za układanie grafiku, która traktuje po macoszemu swoje obowiązki.

Z prawem nie ma żartów

Jeśli jesteś odpowiedzialny za tworzenie grafiku pracy, ciąży na Tobie obowiązek przestrzegania prawa. Harmonogramu nie można układać wedle własnego widzimisię; musi on pozostawać zgodny z wytycznymi określonymi w Kodeksie Pracy. Czy wiesz, że prawo reguluje, ile godzin powinien odpoczywać pracownik, a ile może maksymalnie przepracować w danym okresie i przy konkretnych umowach? Wystarczy, że zignorujesz te wytyczne, a ściągniesz na firmę niemałe kary. 30 tysięcy piechotą nie chodzi; warto wziąć to pod uwagę przy układaniu harmonogramu.

Opinia publiczna ma znaczenie

Ktoś mniej obeznany w temacie mógłby zapytać – co grafik pracy może mieć wspólnego z wizerunkiem firmy? Okazuje się, że bardzo wiele! Po pierwsze, skoro firma nie przestrzega przepisów prawa, automatycznie wypada fatalnie w oczach pracowników, klientów i kontrahentów. Po drugie, nieprzemyślany harmonogram pociąga za sobą liczne problemy z organizacją pracy – powoduje opóźnienia, chaos, pretensje pracowników i frustrację zniecierpliwionych klientów. Wieści szybko się rozchodzą – a oprócz dezorganizacji może wystąpić także nadmierna rotacja pracowników i zbędne wydatki, np. na możliwe do uniknięcia zastępstwa. Aby uchronić się przed taką serią problemów, warto korzystać z darmowych udogodnień, np. narzędzia do tworzenia harmonogramu na GrafikOptymalny.pl.

Najważniejsi są ludzie!

W pogoni za wyrabianiem wskaźników i ciągłym rozwojem przedsiębiorstwa zapominamy czasem o tym, co najważniejsze, czyli o poszczególnych pracownikach, którzy tworzą daną firmę. Wszyscy oni mają swoje życia, problemy i w pełni zrozumiałe potrzeby. Jeśli wymagasz od kadry pracy w weekendy czy po 18, nie dziw się, że od czasu do czasu proszą o wolny dzień – daj im to, czego potrzebują. Nikt nie jest w pełni dyspozycyjny, nawet jeśli pracuje w biurze od 8 do 16. Wsłuchuj się w oddolne prośby i w miarę możliwości uwzględniaj sugestie w harmonogramie. Wbrew pozorom pozwoli to uniknąć dezorganizacji pracy oraz kosztownych rekrutacji z powodu odejścia tych, którzy czuli się niedocenieni.

Oprócz wymienionych kwestii ściśle związanych z planowaniem grafiku – odpowiedzialności prawnej, wizerunku firmy i zadowolenia pracowników – warto pamiętać także o innych aspektach. Układając harmonogram, bierz pod uwagę ilość spodziewanej pracy (nie zawsze potrzeba tyle samo rąk!), szukaj oszczędności i optymalizuj wydatki. W znalezieniu konkretnych rozwiązań, które sprawdzą się w przypadku Twojej branży i konkretnej działalności, pomoże Ci Internet. Już dziś możesz zaprojektować idealny grafik czasu pracy na GrafikOptymalny.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here