Jak funkcjonuje fotowoltaika

Jeszcze więcej posiadaczy budynków jednorodzinnych, szukając sposobów na zmniejszenie rachunków za energię, inwestuje w fotowoltaikę. Sytuacja ta ma związek z uruchamianymi od niedawna projektami wzmocnienia oraz kredytami ulgowymi. Dzięki nim choćby średnio bogaci przedsiębiorcy mogą wykorzystać na fotowoltaicznej rewolucji, finansując swoją elektrownię oszczędnościami z rachunków za prąd.

Reguła funkcjonowania

Podstawowy zestaw instalacji fotowoltaicznej NIBE PV składa się z paneli fotowoltaicznych NIBE PVK, inwertera NIBE PVI i zaczepów montażowych NIBE PRM. Promienie słoneczne trafiają w wykonane z ogniw fotowoltaicznych panele wymieniając energię słoneczną w prąd elektryczny (prąd stały). Za pomocą falownika (inwertera) prąd stały przetwarzany jest w prąd naprzemienny. Położony w dobrej lokalizacji falownik, np. na podstryszu, w miejscu przemysłowym czy kotłowni, podłączony jest do elektrycznej tablicy dystrybucyjnej budynku, jaka z kolei podłączona jest do sieci elektroenergetycznej.

Fotowoltaika – jak zmienić energię słońca w prąd?

Kluczowy składnik każdej instalacji elektrycznej to panel solarny, jaki wykonany jest głównie z krzemu. Nie jest to natomiast zasadą, gdyż do budowy paneli wykorzystuje się także pozostałe produkty (np. tellurek kadmu lub miedź, ind, gal i selen), tworzy się je również w różnych technikach. Panele solarne instaluje się zazwyczaj na dachach obiektów, chociaż znany jest także montaż na terenie na określonych wspornikach.

Dodatkowe informacje: Sprawdź więcej informacji – fotowoltaika Gdańsk – dowiedz się więcej o odnawialnych źródłach energii.

Czym różnią się panele fotowoltaiczne od kolektorów słonecznych?

Panele fotowoltaiczne to związane w elementy ogniwa fotowoltaiczne. Związanie ma na celu osiągnięcie większej mocy – forma składa się zazwyczaj z kilkudziesięciu ogniw fotowoltaicznych. Kolektory słoneczne (solary) wykonane są tymczasem ze związanych ze sobą małych rurek, wypełnionych mieszanką (płyn glikolu), jakie dołączono do metalicznej płyty (absorber) nałożonej warstwą wybiórczą (o wielkim wskaźniku absorbowania światła ciepłego). Promienie słoneczne spadające na płytę nagrzewają ciecz w cewkach.

Co dzieje się z energią dostarczaną poprzez system fotowoltaiczny?

Domy i obiekty firmowe podłączone są do sieci elektrycznej. Pozwoli im to stosować energię wytwarzaną poprzez zakład energetyczny, gdy wymagają więcej aniżeli robi instalacja fotowoltaiczna. Dzieje się tak np. w pochmurny dzień czy w nocy. Znaczy to także, iż kiedykolwiek swój system fotowoltaiczny tworzy więcej, aniżeli należy, nadwyżka energii może zostać przekazana do sieci w celu zastosowania jej poprzez innych.

Czy należałoby inwestować w fotowoltaikę?

Fotowoltaika jest jeszcze chętniej wybieraną techniką oraz nietrudno się temu dziwić. Daje naturalne uzyskiwanie prądu, natomiast stały rozwój jej danych składników powoli ogranicza wydatki budowy. System fotowoltaiczny stanowi niezwykle odpowiednie wyjście również tam, gdzie podłączenie do sieci ogólnej jest niezwykle skomplikowane lub wprost niewykonalne. Daje użytkownikom niezależność, natomiast projekty dofinansowujące, takie jak Mój Prąd jedynie zapraszają do podjęcia decyzji o montażu paneli słonecznych!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here