Gdzie szukać wiarygodnych informacji w Internecie?

W dobie dzisiejszego dostępu do Internetu niezwykle ciężko jest rozróżnić, które informacje są prawdziwe, a które pozostawiają wiele do życzenia jeżeli chodzi o wiarygodność. Przez to wiele osób zniechęca się, bądź ślepo wierzy wszystkiemu, co znajdzie na stronach internetowych. Jak więc choć w minimalnym stopniu zadbać o jakość czytanych informacji? Z czego korzystać? Czy na przykład porównywarki telefonów są wiarygodne?

Jak nie dać się zwieść dziennikarzom?

Jednymi z najczęściej wyszukiwanych informacji są te z „naszego podwórka” – dotyczące miasta czy regionu, w którym żyjemy. Chcemy wiedzieć co w przysłowiowej trawie piszczy. Niestety, dziennikarze jakby zapomnieli o tym, że mają przedstawiać suche fakty i dbać o obiektywność. Dziś często sprytnie manipulują opinią publiczną. Dlatego jedną z metod jest sprawdzanie danej informacji w kilku źródłach. Jeżeli chodzi o jakieś wypowiedzi, np. polityków, to warto przyuważyć czy nie są wyciągnięte z kontekstu lub skrócone – często w Internecie można znaleźć wywiady w całości, co rozwieje wątpliwości.

Opinie o produktach

Równie często, co zwykłe informacje, wyszukujemy w Internecie opinie dotyczące jakiegoś sprzętu, np. aparatu fotograficznego, komputera czy smartfona. Chcemy bowiem wiedzieć czy model, który chcielibyśmy zakupić, będzie spełniał nasze oczekiwania. Ale poszukiwania te nie ograniczają się tylko do drogiej elektroniki – dziś sprawdzamy dosłownie wszystko: kosmetyki, ubrania czy nawet akcesoria kuchenne. Wszystko dlatego, że po pierwsze chcemy dobrze zainwestować swoje pieniądze, a po drugie nie mamy okazji tego dotknąć na żywo, więc jesteśmy trochę nieufni. Jednak wchodząc na strony wielu sklepów widzimy, że większość opinii jest w pełni pozytywnych – jest to dla nas co najmniej podejrzane. Przede wszystkim dlatego, że nawet dobry produkt nie musi odpowiadać każdemu. Jeżeli chcemy więc mieć pewność, że kupujemy coś dobrego, można np. korzystać z porównywarek telefonów lub sprzętów domowych – tam zazwyczaj mamy do czynienia z suchymi faktami. Wcześniej jednak warto trochęm się doszkolić z parametrów i wybrać te, które nas interesują. Można również zaglądać na portale medyczne, kosmetyczne czy technologiczne (np. takie jak https://android.com.pl/), gdzie wypowiadają się specjaliści, którzy raczej nie wystawią na szwank swojego imienia poświadczając nieprawdę czy manipulując faktami.

Fora, fora i jeszcze raz fora

Na forach tematycznych również nie brakuje osób, które promują jakieś marki. Jednak można je dość łatwo wychwycić. Najczęściej pojawiają się wówczas, gdy ktoś otworzy wątek o konkretnym produkcie. Pojawiają się nagle – są to nowe konta, które piszą w danym wątku i ich aktywność często kończy się na jednej wiadomości. Powinno się nam to wydać podejrzane. Większą wartość zawsze wnoszą użytkownicy, których już z forum znamy, bądź mają dłuższą historię, niekoniecznie nastawioną na promocję konkretnych produktów.

Wiarygodność w Internecie bardzo osłabła w ostatnich latach. Jednak wciąż możemy znaleźć mnóstwo miejsc, gdzie ludziom zależy na tym, by dzielić się wartościowymi informacjami. Szukajmy więc takich stron, gdzie znajdziemy pasjonatów tematu – od nich dostaniemy rzetelną dawkę wiedzy. Możemy też zaufać narzędziom, które w sposób obiektywny pokazują konkretne produkty (na przykład porównywarki telefonów).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here