Frezowanie CNC

Poznaj zalety i właściwości frezowania z wykorzystaniem maszyn CNC. Dowiedz się, jakie parametry brać pod uwagę podczas programowania ruchów narzędzia skrawającego.

Jedną z najpopularniejszych metod obróbki materiału takiego jak drewno czy metal jest frezowanie. Polega ono na obrotowym skrawaniu nadmiaru materiał po to, aby w konsekwencji uzyskać pożądany kształt obrabianego przedmiotu. Najnowocześniejsze jest tzw. frezowanie CNC, czyli praca z wykorzystaniem frezarek sterowanych numerycznie przez program komputerowy. Umożliwia uzyskanie bardzo precyzyjnego, a nawet misternego frezu. Do tego ma szerokie zastosowanie, dlatego jest wykorzystywane przez nowoczesne zakłady produkcyjne z różnych branż.

Na czym polega frezowanie CNC?

Proces obrabianie przedmiotów z wykorzystaniem frezarki cnc jest 3-etapowy. Pierwszy etap polega na obróbce zgrubnej, a drugi na kształtowaniu. Ostatnim etapem jest wykończenie frezów. Frezarka pozwala na uzyskanie bardzo skomplikowanych oraz szerokich kształtów, które stanowią nawet połowę średnicy narzędzia skrawającego.

Podział frezarek sterowanych numerycznie

Metodę frezowania możemy podzielić ze względu na właściwości technologiczne, konstrukcyjne oraz kinematyczne. Różnice technologiczne wytworzyły trzy podtypy frezowania: walcowe, czołowe i skośne. Ze względów konstrukcyjnych możemy zastosować frezowanie pełne, niepełne oraz swobodne. Rozróżnienie pod kątem kinematycznym dzieli frezowanie na współbieżne oraz przeciwbieżne.

Tak jak każda inna czynność obróbcza, także frezowanie CNC obarczone jest ryzykiem błędów i awarii. W większość przypadków odpowiada za to człowiek, który programuje maszyny, dobiera parametry i  narzędzia tnące. I tak na przykład może dojść do pęknięcia, zużycia lub wyszczerbienia się krawędzi tnącej. Ryzyko usterki podnosi także zła jakość powierzchni czy też zbyt silne wibracje.

Jak ustawić frezowanie? Jakie parametry mają znaczenie?

Niezależnie od rodzaju obrabiarki bardzo ważne jest, aby podczas pracy zachować prawidłowe parametry technologiczne. Są nimi:

  • prędkość obrotowa,
  • średnica frezu,
  • dopasowana prędkość skrawania oraz posuwu,
  • szerokość skrawania,
  • głębokość frezowania.

Istotny jest także dobór odpowiedniego rodzaje frezów. Najczęściej spotykane są frezy walcowo-czołowe, tarczowe, kątowe, kuliste, frezy modułowe, frezy do rowków wpustowych oraz mikrofrezy. W zależności od zastosowanej techniki i potrzeb, przekrój warstwy skrawanej może się znacząco zmieniać i nigdy nie jest wartością stałą. Uzyskuje inną grubość czy szerokość. Z kolei prędkość posuwu jest połączona z żywotnością narzędzia i precyzją frezu, dlatego należy ja prawidłowo dobierać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here