E-faktura – przyszłościowy wybór dla Twojej firmy

Coraz więcej przedsiębiorców w Polsce stosuje faktury elektroniczne. Jakie są główne korzyści wynikające z ich wdrożenia?

Fakturę VAT, zgodnie z przepisami polskiego prawa, można wystawić nie tylko na papierze, ale również w formie elektronicznej – jako e-faktura. Czym dokładnie jest faktura elektroniczna i jakie są jej zalety?

Czym jest e-faktura?

Pod pojęciem faktury elektronicznej znajduje się dokument elektroniczny, który ma cechy faktury. Może być on stosowany jako alternatywa dla faktury papierowej, jeśli będzie zawierał takie same elementy.

Aby e faktura stała się podstawą do odliczenia podatku VAT, musi spełnić określone wymogi, a mianowicie autentyczności pochodzenia, integralności treści oraz pochodzenia.

Faktura nie musi zawierać podpisu elektronicznego. Jej większą wiarygodność można uzyskać wtedy dzięki zastosowaniu systemów EDI – elektronicznej wymiany danych, na przykład takich jak system firmy Edison.

Przepisy nie określają, w jakim formacie e-faktura powinna być wystawiona. Aktualnie najczęściej stosuje się dwa formaty, a mianowicie XML lub PDF. XML pozwala firmom na pełne wykorzystanie zalet e-fakturowania.

Dlaczego warto przejść na e-faktury?

Z korzystaniem z faktur elektronicznych związanych jest wiele zalet. Właśnie dlatego są one spotykane coraz częściej zarówno w wymianie dokumentów pomiędzy firmami, jak również wysyłane są do klientów.

E-faktura pozwala na uzyskanie szeregu atrakcyjnych korzyści zarówno małym firmom jednoosobowym, jak również dużym korporacjom – jakie jej zalety zasługują na szczególną uwagę?

  • Niższe koszty

Elektroniczne fakturowanie to przede wszystkim szansa na duże oszczędności. Firma może zmniejszyć nie tylko koszty związane z drukiem faktur, ale również przekazywaniem ich do odbiorców, a także ich archiwizacją.

  • Oszczędność czasu

Kolejna zaleta stosowania e-faktur to oszczędność czasu związana z obsługą dokumentów elektronicznych. Część czynności może być wtedy również zautomatyzowana.

  • Łatwa archiwizacja

Faktura elektroniczna nie ma formy fizycznej, więc jest prostsza w przechowywaniu niż dokument papierowy. E-faktury można archiwizować na dyskach twardych, pamięciach przenośnych, a także on-line, czyli w „chmurze”.

  • Większe bezpieczeństwo

E-faktury są również bezpieczniejsze niż faktury papierowe. Mogą być lepiej chronione przed zniszczeniem czy zagubieniem. Do faktur przechowywanych w „chmurze” można uzyskać dostęp z dowolnego komputera – nawet w przypadku awarii komputera firmowego.

  • Ekologia

Faktura elektroniczna nie wymaga wykorzystania tak wielu zasobów jak faktura papierowa. To powoduje, że jest ona bardziej przyjazna dla środowiska naturalnego, co również pozwala na poprawę wizerunku firmy, która przechodzi na taką formę fakturowania.

  • Szybka dostawa do odbiorcy

E-faktura może być dostarczona do odbiorcy niemalże od razu, na przykład przez e-mail lub z wykorzystaniem systemów EDI.

Zatem faktury elektroniczne to doskonały wybór dla każdej firmy, której zależy na zyskach i rozwoju – korzyści z ich wdrożenia można odczuć praktycznie od razu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here