Drukiem wielkoformatowym nazywa się tworzenie materiałów o rozmiarach powyżej 50 cm, choć najbardziej opłacalny staje się przy 2,5m. Za jego pomocą drukuje się liczne materiały promocyjne, dydaktyczne, ostrzegawcze lub informacyjne. Specjaliści od druku wielkoformatowego z jkbprint.pl opiszą jego poszczególne rodzaje i korzyści, jakie ze sobą one niosą.

Jak działają drukarki wielkoformatowe?

1. Na bazie wody

Drukarki atramentowe wykorzystują system płynnych tuszów na bazie wody. Chociaż niektóre atramenty są klasyfikowane jako wodne, mogą używać płynu zastępczego przeznaczonego dla tej drukarki. Drukarki wielkoformatowe na bazie wody często mają wkładkę termiczną, która wysusza wydruk, gdy wychodzi z maszyny, co przyspiesza czas utwardzania i umożliwia ciągłe drukowanie. Jednak niektóre materiały i tak mogą wymagać dodatkowego czasu na schnięcie, szczególnie jeśli wykorzystuje się wiele kolorów i tworzy precyzyjne linie. Obecnie stosowane są dwa rodzaje farb wodnych – oparte na UV i barwnikach. Farby UV mają zazwyczaj bardziej matowy wygląd niż ich odpowiedniki w postaci barwnika, ale mogą wytrzymać znacznie dłużej bez blaknięcia. Farby na bazie barwników są jaśniejsze, ale mogą szybko tracą intensywność w bezpośrednim świetle słonecznym. Farby na bazie wody można stosować tylko na materiałach powlekanych i najlepiej sprawdzają się na materiałach umieszczanych wewnątrz budynków.

 2. Na bazie rozpuszczalników

Drukarki atramentowe, które używają tuszu na bazie np. acetonu. Ostatnio opracowano atramenty bardziej ekologiczne, które wykorzystują system oparty na nośnikach typu glikol, jednak wymagają one dodatkowego czasu utwardzania. Ich wielkim plusem jest natomiast to, że nie wymuszają na przedsiębiorcach instalowania wentylacji, a po całkowitym wyschnięciu wydruki są wodoodporne i można je stosować na niepowlekanych i sztywnych materiałach, takich jak płyta PVC i pianka. Są one też bardziej trwałe niż atramenty na bazie wody, gdyż tusze rozpuszczalnikowe zmiękczają powierzchnię, umożliwiając mechaniczną przyczepność do materiału na poziomie mikroskopowym. Ten druk wielkoformatowy jest często używany do materiałów promocyjnych, które znajdują się na pojazdach, ponieważ umożliwia nawet rozciąganie grafiki bez strat na jakości.

 3. Proces UV

Ten proces drukowania wielkoformatowego wykorzystuje systemy utwardzalnych atramentów UV. Dzieje się to za pomocą lamp UV i daje prawie natychmiastowe efekty. Po utwardzeniu farby są w pełni wodoodporne, wytłaczane i niezwykle intensywne. Gładkie białe powierzchnie, takie jak płyta piankowa i PVC, sprawdzają się najlepiej w przypadku żywych obrazów. Ten druk jest najbardziej wytrzymały i nie potrzebuje żadnego dodatkowego zabezpieczenia.

Jakie materiały mogą być użyte?

Podłoże wykorzystywane do drukowania może w dużym stopniu zależeć od zastosowania i procesu druku wielkoformatowego. Najbardziej wszechstronny proces wykorzystujący farby utwardzalne promieniowaniem UV pozwala drukować na najszerszej gamie materiałów, takich jak między innymi:

  • papier,
  • karton,
  • ceramika,
  • szkło,
  • poliwęglan,
  • akryl,
  • płyta piankowa,
  • aluminium,
  • stal nierdzewna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here