Jeśli chcemy zdecydować się na zakup mieszkania od dewelopera, musimy pamiętać o tym, że płacimy nie tylko za sam lokal. Oprócz niego pojawia się także szereg dodatkowych kosztów. Na co trzeba się przygotować?
Koszty zakupu mieszkania mogą być naprawdę bardzo wysokie – zatem przed zdecydowaniem się na transakcję, należy także zgromadzić odpowiednie oszczędności, które pozwolą na pokrycie wszystkich wydatków. Zarówno deweloper we Wrocławiu, stolicy, czy każdym innym mieście ma swój koszt nieruchomości, ale musimy także ponieść dodatkowe opłaty. Co musimy opłacić przy zakupie nowego mieszkania?
1. Wynagrodzenie notariusza
Jeśli kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego, czyli od dewelopera, musimy liczyć się z kosztami notarialnymi. Są one zależne od wartości nieruchomości, czyli im będzie ona droższa, tym większy będzie to koszt. Najczęściej przy zakupie mieszkania od dewelopera ma zastosowanie zapis, że przy cenie nieruchomości od 60 000 do 1 000 000 złotych wysokość taksy wynosi 1010 złotych plus 0,4 procent od nadwyżki powyżej 60 000 złotych. Warto jednak zaznaczyć, że jest to maksymalna stawka, dlatego może być ona niższa w różnych kancelariach notarialnych!
2. Wypis z aktu notarialnego
Konieczne jest uzyskanie przynajmniej trzech sztuk tego dokumentu. Płacimy wtedy 6 złotych za każdą rozpoczętą stronę dokumentu i dodatkowo musimy do końcowej kwoty doliczyć podatek VAT w wysokości 23 procent.
3. Opłaty sądowe
Są one związane z założeniem księgi wieczystej dla nieruchomości. W tym celu musimy zapłacić 60 złotych za jej założenie oraz 200 złotych za wpis prawa własności do księgi wieczystej. Jeśli kupujemy mieszkanie na kredyt, wtedy musimy też zapłacić kolejne 200 złotych za ustanowienie hipoteki.
4. Koszty kredytu
Jeśli chcemy zdecydować się na zakupienie mieszkania na kredyt, musimy również liczyć się ze sporymi kosztami kredytowymi. Na koszty kredytowe składają się nie tylko oprocentowanie, ale również prowizja i inne opłaty, na przykład ubezpieczenia.
Koszty kredytu są zdecydowanie najwyższymi kosztami związanymi z zakupieniem mieszkania, dlatego warto zgromadzić jak największy wkład własny, aby je zminimalizować. Można je też obniżyć dzięki skróceniu okresu spłaty, ale wymaga to już posiadania odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej.