Prawnik przyda się niezależnie od wielkości oraz obrotów firmy. Każdy przedsiębiorca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że prowadzenie działalności gospodarczej w aspekcie prawa wcale nie jest takie proste, jak początkowo może się wydawać.
Jaką rolę pełni prawnik w firmie?
Choć w dalszym ciągu dla większości osób rola prawnika w przedsiębiorstwie, to przede wszystkim sprawdzanie treści umów, jego kompetencje wcale na tym się nie kończą. W dzisiejszych czasach obsługa prawna spółek czy innego rodzaju działalności gospodarczych to negocjacje, reprezentacja w sądzie, przewidywanie skutków podejmowanych decyzji biznesowych, uczestnictwo we wdrażaniu na rynek nowych produktów, fachowe doradztwo.
Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie modelu łączonego, szczególnie jak prowadzi się dużą firmę, czyli zatrudnienie prawnika oraz dodatkowego wsparcia kancelarii zewnętrznej, która pomoże w razie większych problemów. Obsługa prawna spółek to także windykacja długów klientów i kontrahentów, którzy nie wywiązali się z zawartych umów. To dość istotna kwestia w kontekście sytuacji finansowej firmy.
Prawnik czy kancelaria?
To, czy zdecydujemy się na zatrudnienie prawnika, czy na współpracę z kancelarią prawą, powinno zależeć między innymi od wielkości oraz charakteru firmy. Prawnik przyda się, jeżeli konsultacje prawne potrzebne są nam na co dzień. Taka osoba powinna bardzo dobre znać specyfikę danej branży oraz sposób działania firmy. Jeżeli wsparcie prawnika potrzebne jest nam wyłącznie na sali sądowej, to nie ma konieczności zatrudniania go na etat.
Obsługa prawna spółek przez kancelarię to bardzo wygodna opcja, która pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Dużą zaletą współpracy z kancelarią jest to, że zazwyczaj prawnicy mają nieco szerszy pogląd na wiele spraw, ponieważ na co dzień spotkają się z różnego rodzaju problemami natury prawnej. Współpraca z kancelarią nie musi być stała, możemy korzystać z jej usług wyłącznie wtedy, jak mamy taką potrzebę.
Co brać pod uwagę zatrudniając prawnika?
Nie każdy prawnik będzie odpowiedni, dlatego warto wcześniej dokładnie zapoznać się z jego kompetencjami oraz doświadczeniem. Pamiętajmy, że ważne są również zdolności menadżerskie, negocjacyjne. Taka osoba ma współtworzyć firmę, a nie tylko nadzorować jej poprawne działanie, musi być częścią zespołu.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na aliantlaw.pl