Czytniki kodów kreskowych – niezastąpione urządzenia nie tylko do sklepu

0
1122

Z czytnikami kodów kreskowych kojarzą nam się przede wszystkim sklepy. Duża ilość produktów wymaga zastosowania urządzeń pozwalających na szybkie odczytywanie ich informacji; odbywa się to na drodze skanowania umieszczanych na nich kodów kreskowych. Tymczasem, również w innego typu miejscach korzystamy dziś chętnie z czytników kodów. Do takich należą biblioteki, szpitale, hotele, magazyny oraz liczne inne. W każdym z nich czytnik może przyspieszyć i usprawnić funkcjonowanie całej placówki. Zapraszamy do lektury, w trakcie której przedstawimy najważniejsze informacje na temat czytników kodów kreskowych oraz podpowiemy – w jakich miejscach warto korzystać z konkretnych rodzajów czytników.

Czytników kodów kreskowych – dla kogo?

Kody kreskowe to sposób, by szybko i sprawnie zidentyfikować dany produkt oraz uzyskać na jego temat najważniejsze informacje. W kodzie kreskowym zawarte są bowiem nie tylko takie informacje jak cena danego produktu, ale także miejsce jego produkcji oraz liczne inne.

Odczytywanie kodów odbywa się za pomocą specjalnych urządzeń przystosowanych do ich detekcji oraz przetwarzania zawartych w nich informacji. Do niedawna jeszcze, w powszechnym użyciu były czytniki działające w oparciu o technologię LED. Ich działanie polegało na emisji intensywnej wiązki światła, która padając na jednowymiarowe, czarne paski, była pochłaniania lub odbijana. W rezultacie powracające światło pozwalało odtworzyć zawarte w kodzie kreskowym informacje.

Stosowane dziś urządzenia są bardziej zaawansowane technologicznie. Zamiast technologii ledowej, w ich konstrukcji użyto wiązki laserowe, które nadają się do odczytywania także innego rodzaju oznakowań. Oprócz zwykłych kodów kreskowych, odczytują także informacje zawarte w kodach dwuwymiarowych. Ponadto, czytniki laserowe działają z większej odległości niż tradycyjne odpowiedniki – wynoszącej nawet kilka metrów.

Najchętniej stosowane rodzaje czytników kodów kreskowych

Wśród dostępnych na rynku urządzeń znaleźć możemy kilka podstawowych rodzajów. Nadają się one do stosowania w określonych typach placówek, do których potrzeb zostały dostosowane. Wszystkie rodzaje czytników znajdziesz między innymi w ofercie sklepu 4labels, dostępnego pod adresem: https://www.4labels.pl/czytniki-kodow.html.

Czytniki bezprzewodowe to urządzenia pozwalające na ich stosowanie bez konieczności podpinania do źródła zasilania. Świetnie sprawdzają się podczas pracy w magazynach, w których skanowane produkty rozlokowane są na dużej powierzchni. Wówczas, korzystanie z czytnika wymagającego dostępu do źródła prądu byłoby wyjątkowo utrudnione.

Czytniki ręczne są szczególnie chętnie stosowane w różnego rodzaju przedsiębiorstwach, zwłaszcza tych produkcyjnych. Są dobrym rozwiązaniem, gdy potrzebujemy szczegółowo ewidencjonować przechowywane przez nas produkty. Niewielkie rozmiary oraz niska waga sprawiają, że czytniki ręczne można stosować na całej powierzchni przedsiębiorstwa. Nadają się do pracy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, a także – w czasie niskich i wysokich temperatur.

Czytniki stacjonarne wykorzystywane są przede wszystkim w tych miejscach, w których odczytywanie informacje na temat danego produktu odbywa się zawsze przy tym samym stanowisku. Mowa między innymi o sklepach spożywczych, a także bibliotekach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here