Sitodruk to jedna z najczęściej spotykanych technik nadruków. Jego popularność wynika z wysokiej jakości nadruków przy niskich kosztach. W druku sitowym wykorzystujemy formy drukowe w postaci szablonów z napiętą drobną siatką, stąd nazwa tej techniki. Jak dokładnie powstaje sitodruk, czego potrzebujemy do tworzenia nadruków i do czego stosuje się sitodruk? W naszym artykule postaramy się zgłębić temat.

Istota sitodruku

Maszyny przeznaczone do sitodruku, nazywane czasem drukarkami, choć nie przypominają klasycznych urządzeń biurowych do druku atramentowego czy laserowego, wyposażone są w specjalne ramy, na których naciąga się siatki. Siatki mogą być wykonane z materiału, metalu, czy tworzywa sztucznego. Najbardziej popularne są siatki z oczkami o średnicy około 40 mikrometrów. Formy do drukowania przygotowywane są przez wykonanie szablonu.

Najczęściej stosowana jest do tego emulsja światłoczuła, którą zakrywa się (blokuje) miejsca niedrukowane. Emulsja zasycha na siatce po naświetleniu. Jeśli nadruk jest wielokolorowy, konieczne jest zastosowanie kilku siatek, ponieważ każda z nich służy do drukowania wyłącznie jednego koloru – mówi nam przedstawiciel firmy FUJIFILM Sericol Polska z Warszawy.

Gdy wzór jest już gotowy, pod szablon kładziemy materiał, który ma zostać zadrukowany i od góry tłoczymy farbę. Farba jest rozprowadzana po materiale w tych miejscach, w których nie ma na szablonie zaschniętej emulsji światłoczułej.

Farby stosowane do sitodruku

Farby do sitodruku możemy podzielić na kilka kategorii. Podstawowe farby graficzne przeznaczone są do drukowania na papierze, kartonie, tekturze, szkle, drewnie oraz różnego rodzaju tworzywach sztucznych. Do wyboru mamy zwykle trzy rodzaje wykończenia nadruku: połysk, mat i satyna. Kolejny rodzaj to farby przeznaczone do bezpośredniego i transferowego druku na materiałach tekstylnych (naturalnych i syntetycznych) oraz tkaninach. Farby do zastosowań przemysłowych są przeznaczone do produkcji nadruków odpornych na rozpuszczalniki czy inne chemikalia, smary, detergenty. Kolejne dwa rodzaje farb do sitodruku to farby utwardzane promieniowaniem UV i farby przeznaczone do druku na powierzchniach płyt CD i DVD.

Zastosowanie sitodruku

Sitodruk jest stosowany bardzo powszechnie do tworzenia nadruków na szerokiej gamie materiałów. Możemy tą metodą tworzyć na przykład wysokiej jakości plakaty reklamowe, kolorowe pudełka, kartony i inne opakowania na firmowe produkty, gadżety reklamowe, kubki, kufle, ozdobne naczynia, płyty kompaktowe oraz ubrania, t-shirty, flagi, czy banery. Podsumowując, sitodruk to metoda bardzo uniwersalna, która pozwala zarówno na zadrukowywanie bardzo dużych płaszczyzn, jak i drobnych materiałów poligraficznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here