Prowadzenie własnego biznesu zawsze jest kuszącym pomysłem – nie ma nad nami żadnego szefa i możemy prowadzić firmę tak, jak chcemy. Oczywiście, tak jak wszystko, własne przedsiębiorstwo ma swoje plusy oraz minusy – dla przykładu, razem z wolnością działania przychodzi odpowiedzialność za całą firmę i wszystkich jej pracowników. Coś, czym szeregowy pracownik na co dzień raczej się gnębi.

W ogólnym rozrachunku, zazwyczaj warto jednak otworzyć własną firmę, chociaż może się to różnić zależnie od branży. Dzisiaj przyjrzymy się tematowi otwarcia biura rachunkowego w dużym mieście, jako przykład biorąc stolicę województwa dolnośląskiego. A więc – czy warto zabierać się za księgowość we Wrocławiu? Najprostszą odpowiedzią na to jest „to zależy”, ale my oczywiście wejdziemy w temat nieco głębiej.

Odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu

Sukces w branży księgowej zależy przede wszystkim od właściela firmy – jego pracowitości, determinacji w dążeniu do celu oraz zdolności interpersonalnych. Właściciel biura rachunkowego musi zarządzać nie tylko swoim personelem, ale często również relacjami z klientami. Potrzebne będą więc również cechy charakteru ułatwiające tak zwaną „pracę z ludźmi”. Do tego wszystkiego trzeba dodać jeszcze to, że właściciel biura księgowego powinien znać się na tym fachu i mieć dobre rozeznanie w rynku i jego potrzebach. Dobrym treningiem i sposobnością nauki jest praca niższego szczebla w księgowości. We Wrocławiu działają setki biur rachunkowych, więc raczej nie powinno być trudno. Niestety, o konkurencję w późniejszym czasie również.

Na jakie koszty musimy być przygotowani?

Kiedy już wiemy, czy księgowość to praca dla nas, trzeba zmierzyć się z kolejnym aspektem zakładania biura rachunkowego – czyli z kosztami. Szczęśliwy ten, który posiada lokal nadający się na biuro. Pozostali muszą się liczyć z pierwszym poważniejszym kosztem, czyli wynajmem odpowiedniego na biuro miejsca. Następnie należy wziąć pod uwagę wyposażenie biura, czyli zakup sprzętu komputerowego, drukarek i tym podobnych. Dość drogie jest również odpowiednie oprogramowanie, bez którego praca biura rachunkowego jest w dzisiejszych czasach po prostu niemożliwa.

Jednak najważniejszym i stałym kosztem są pracownicy dobrze znający się na księgowości. We Wrocławiu czy w innym dużym mieście być może nie będzie specjalnie trudno o dobrego fachowca, jednak w mniejszych miejscowościach może to już wyglądać inaczej.

Oprócz tego zakładając biuro musimy również liczyć się z koniecznością zatrudnienia wykwalifikowanych specjalistów, którzy w ogromnej mierze będą pracowali na sukces całego przedsięwzięcia. Ponadto koniecznie należy uwzględnić w swoich rachunkach koszty związane z poszerzaniem wiedzy nie tylko księgowej, ale i poznanie funkcjonowania różnych branż przemysłu, a także bieżące śledzenie zmian w ustawach i rozporządzeniach, w tym koszty szkoleń oraz publikacji.

Co nas czeka?

Jeżeli perspektywa tych kosztów oraz naprawdę ciężkiej pracy jakie niesie za sobą księgowość we Wrocławiu nas nie odstrasza, to z całą pewnością jest to zajęcie które chcemy w życiu robić. Wówczas jak najbardziej opłaca się założyć takie biuro. Jeżeli będzie dobrze prosperowało, śmiało możemy liczyć na dochody znacznie przekraczające średnią krajową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here