Czy NFC zrewolucjonizuje nasze życie?

Technologia NFC pojawiła się na rynku już jakiś czas temu, ale dla wielu użytkowników jej zastosowania pozostają tajemnicą. Dziś postaramy się trochę ją przybliżyć.

„NFC co to jest?” – zapyta część z was. Zacznijmy więc od rozszyfrowania skrótu, który pochodzi od angielskiej nazwy Near Field Communication, czyli komunikacja bliskiego zasięgu. Pozwala na bezprzewodową wymianę danych pod warunkiem, że urządzenia znajdują się w niewielkiej odległości.

Bezpieczna odległość

Dystans między urządzeniami podczas połączenia za pośrednictwem NFC w praktyce powinien wynosić ok. 4 cm. To znacznie mniej niż w przypadku innych znanych nam technologii bezprzewodowych. A wszystko oczywiście ze względów bezpieczeństwa – wyklucza to możliwość dostępu do naszych danych niepowołanym urządzeniom, które mogłyby znaleźć się w jego zasięgu. Czemu bezpieczeństwo jest tu takie ważne?

Gdzie sprawdza się NFC?

Komunikację bliskiego zasięgu wykorzystuje się przede wszystkim przy autoryzacjach takich jak płatności zbliżeniowe, bilety okresowe czy innego rodzaju karty wstępu. Małe pliki mogą być za jego pośrednictwem przesyłane bez konieczności parowania urządzeń – jak ma to miejsce przy technologii Bluetooth. Oznacza to, że smartfon z NFC może zastąpić wspomniane wyżej karty.

Jak to działa?

Przesyłanie danych odbywa się za pośrednictwem fal radiowych, a więc tak samo jak w przypadku Wi-Fi czy Bluetooth. Prędkość transferu to maksymalnie 848 kilobitów na sekundę. Nie jest więc przystosowany do przesyłania dużych plików, ale też nie taka ma być jego rola. NFC umożliwia nawiązanie połączenia w mniej niż 1/10 sekundy i może pracować w trzech różnych trybach.

Trzy tryby

NFC może działać w trybie pasywnym, aktywnym oraz emulacji karty (HCE). Ten pierwszy obejmuje wszelkie nośniki pozbawione własnego zasilania, lecz umożliwiające odczyt danych. Należą do nich karty, mikrochipy itp. wyposażone w tag, z którym można nawiązać połączenie np. za pomocą smartfona. W trybie aktywnym dwa urządzenia mogą wymieniać się danymi między sobą, generując naprzemian pole magnetyczne. HCE to tryb, który pozwala na wykrywanie przez terminale telefonów jako kart płatniczych, umożliwiając płatności zbliżeniowe. Dzięki NFC nie potrzebujemy do tego specjalnej umowy z operatorem. Wystarczy konto w banku i odpowiednia aplikacja!

Więcej informacji o NFC znajdziecie na LenovoZone: https://lenovozone.pl/blog/poznajmy-technologie-jak-dziala-nfc/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here