Karta kredytowa bardzo często mylona jest z kartą debetową, chociaż łączy je tylko fizyczne podobieństwo – oba te produkty mają postać plastikowego prostokąta wykorzystywanego podczas zakupów czy do wypłacania pieniędzy z bankomatów. Jeśli zastanawiasz się nad złożeniem wniosku o kartę kredytową, poznaj lepiej zasady jej działania.

Karta kredytowa, a karta debetowa

Zamienne używanie tych dwóch pojęć jest poważnym błędem – oba te produkty zasadniczo się od siebie różnią, oczywiście pomijając wspomniane już podobieństwo fizyczne. Karta debetowa jest wydawana do konta osobistego i służy do wypłacania zgromadzonych na nim środków. Za jej pomocą zapłacimy więc za zakupy lub pobierzemy pieniądze z bankomatu obciążając rachunek osobisty. Karta kredytowa jest swego rodzaju pożyczką, dlatego aby ją otrzymać, trzeba złożyć wniosek do banku razem z odpowiednimi dokumentami poświadczającymi wysokość naszych dochodów. Jeśli bank uzna, że nie jesteśmy wiarygodnymi klientami i możemy mieć problemy ze spłatą długu, prawdopodobnie wyda decyzję odmowną albo przyzna limit na karcie kredytowej w niższej niż wnioskowana kwocie. W przypadku decyzji pozytywnej, do konta osobistego przypisywane jest specjalne konto karty kredytowej – to właśnie ono obciążane będzie podczas dokonywania transakcji za pomocą karty. Co prawda posiadanie rachunku osobistego w banku, w którym wnioskujemy o wydanie karty kredytowej, nie zawsze jest koniecznością, jednak większość instytucji ma atrakcyjniejszą ofertę dla stałych klientów.

Najważniejsze kwestie związane z kartą kredytową

Zasady działania karty kredytowej są dosyć proste – klient może przez określony w umowie czas obracać gotówką w wysokości ograniczonej limitem, ale w zamian za tę możliwość musi pokryć określone koszty zależne od oprocentowania. Limit ustalany jest przez bank na podstawie dochodów osoby wnioskującej o kartę kredytową. Warto jednak dopilnować, aby jego wysokość była dostosowana do naszych możliwości finansowych. Możemy też ustalić limit autoryzacyjny, który dotyczy maksymalnej kwoty, jaką wypłacimy z bankomatu albo wydamy na transakcje bezgotówkowe. Chroni to przed nierozważnymi wydatkami, ale też stanowi zabezpieczenie w razie kradzieży karty. Podczas poszukiwania korzystnej oferty uwzględnić należy ponadto oprocentowanie – im niższe, tym lepiej; a także cykl rozliczeniowy, czyli czas, po jakim bank podliczy transakcje dokonane za pomocą karty kredytowej. Osoby ją posiadające powinny też pamiętać o terminach spłaty – określonego dnia na rachunku karty kredytowej powinna znaleźć się przynajmniej minimalna kwota ustalona przez bank. W przeciwnym razie naliczone zostaną karne odsetki. 

Szeroki wybór kart kredytowych może utrudniać podjęcie ostatecznej decyzji, ale też zwiększa szanse na znalezienie oferty optymalnie dostosowanej do naszych potrzeb i możliwości. Wiele z nich pozwala na skorzystanie z rabatów u swoich partnerów, co jest szczególnie ważne podczas zakupów. Jeśli nie wiesz jakiego dokonać wyboru, porównaj oferty kart kredytowych na aMoney.pl, a z pewnością znajdziesz odpowiedni produkt dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here